Zadania 2024
Kalendarium – 2024/25
Śląsk – zadania -10- 2024
Mazowsze – zadania – 09 – 2024
Warszawa – zadania 2024
Wschodnie Rubieże – zadania 2024
Małopolska – zadania 2024
Zadania 2023
Pomorze i Mazury – zadania 2023/24
Śląsk – zadania 2023/24
Mazowsze – zadania 2023/24
Małopolska – zadania 2023
Zadania 2022
Śląsk – zadania 2022
Mazowsze – zadania na wrzesień 2022
Prace Mikołajkowe
MAZURY I POMORZE
Prace z trzeciego obszaru prosimy oddać 6 grudnia 2021. Punktualność nagradzamy pięcioma punktami. Pamiętaj podawać źródła: autorów i tytuły lub adresy, z których korzystasz
- Gotyk na dotyk
Przygotuj makietę wybranego zamku krzyżackiego lub toruńskiej kamienicy mieszczańskiej (np. Krzywa Wieża). Staraj się zachować odpowiednie proporcje. Podkreśl szczególnie elementy gotyckie.
- Narysuj mi Toruń
Narysuj komiks przedstawiający jedną z legend toruńskich. Pamiętaj, aby legenda miała w tle autentyczną architekturę toruńską.
- Toruńskie pierniki
Przygotuj piękne pierniki według staropolskiej receptury. Sfotografuj je w świątecznej aranżacji i dostarcz zdjęcie w formacie A4 organizatorom.
- Szpieg u Wielkiego Mistrza
Jest rok 1405 r. a Ty znalazłaś/-eś się na zamku krzyżackim w Malborku. Szykuje się wojna. Będąc wiernym poddanym polskiego króla musisz przekazać mu wszystko co wiesz o zamku: system obronny, rozmieszczenie pomieszczeń, liczba rycerzy, tajne przejścia, podsłuchy. Napisz tajny list do króla Władysława Jagiełły o tym, co się dzieje na zamku w Malborku. Dodaj plany zamku.
- Wiadomości wieczorne z 15 lipca 1410
Tę pracę możesz wykonać wspólnie z koleżankami lub kolegami. Nagrajcie migawkę z wydarzeń pod Grunwaldem, pokażcie dowódców i przełomowe momenty bitwy. W relacji postarajcie się o krótkie wywiady z bohaterami bitwy. Nagrajcie wydanie Wiadomości na płytkę CD.
- Pokonaj Krzyżaków
Przygotuj grę planszową, przedstawiającą rozmieszczenie zamków krzyżackich na Pomorzu i Mazurach i wymyśl reguły, które pozwolą stoczyć wojnę i uwolnić te ziemie od Krzyżaków. Pionki do gry powinny mieć formę figurek rycerzy polskich, litewskich lub krzyżackich. Spisz zasady gry i odniesienia historyczne.
- Pokonaj Krzyżaków – RPG
Przygotuj poradnik dla mistrza gry oparty na faktach historycznych. Główna intryga gry dotyczyć ma pokonania Krzyżaków. Przygotuj karty postaci, które wcielą się w polskich, litewskich lub krzyżackich rycerzy.
- Zlecenie od króla Prus
Jest początek XIX wieku. Jako kupiec stoisz przed nie lada problemem. Masz zamówienie na sosnę taborską, świetną do budowy masztów okrętowych. Rosną one w okolicach Miłomłyna. Ale trzeba ją dostarczyć na statki czekające w Gdańsku. Jak przetransportować towary z Prus do Morza Bałtyckiego? Przyjmij zlecenie i opisz jak Ci się to udało. Przedstaw mapę i XIX wieczne rozwiązanie problemu.
- W krainie Olędrów
Wybierz się w wyobraźni na Żuławy Wiślane, do krainy holenderskich osadników. Dowiedz się kim byli Olędrzy, jakiego byli wyznania i dlaczego pojawili się w Polsce. Odszukaj ślady ich kultury: domy podcieniowe, kanały, pochylnie, kapliczki, wiatraki, przydrożne kapliczki. Efekty swojej wirtualnej podróży przedstaw w dowolnej formie(np. plakat, album, prezentacja, makieta osady, szkice z podróży)
- Młody inżynier
Z klocków lego lub innych materiałów przygotuj makietę lub makiety urządzeń (śluzy, pochylnie) umożliwiających żeglugę Kanałem Elbląskim
- Polska Amazonia
Jezioro Druzno to niezwykłe jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych. Przedstaw to jezioro i jego mieszkańców w dowolnej, bogato ilustrowanej formie.
- Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię
Co odkrył Kopernik? Jak wyglądał według niego Układ Słoneczny? Dlaczego było to tak ważne i niepokojące w tamtych czasach odkrycie? Napisz donos na niego do papieża, dołącz ilustracje jego teorii.
- Zgaduj zgadula – co to za kula?
Dowiedz się, co Kopernik na warszawskim pomniku trzyma w ręku i zrób przybliżony model tego urządzenia (np. z drutu) i wyjaśnij do czego służyło.
- Mówią wieki”
Na podstawie wybranych artykułów z magazynu historycznego 2/2006 „Mówią wieki” przygotuj razem z grupą prezentację naukową na temat historii Torunia. Te pracę można wykonać w grupie.
- Poduszka słodkich snów
Przygotuj pokrowiec na poduszkę, na którym wyhaftujesz lub przyszyjesz aplikacje wzorowane na gwiazdozbiorach. Dołącz objaśnienia nazw gwiazdozbiorów.
- Ciastek
Uszyjlub zrób na szydełku toruńska maskotkę. Będziesz mógł/a podarować ją na Święta wybranej osobie (najlepiej z torebką własnoręcznie upieczonych i ozdobionych pierniczków
- Pudełko –baszta
Pierniczki możesz też zapakować do własnoręcznie wykonanego pudełka w kształcie jednej z baszt lub bram toruńskich murów.
18.Pocztówki Kopernika
Mikołaj Kopernik nie pisał do rodziców, gdy studiował i pracował poza rodzinnym Toruniem. Wyobraź sobie że wysyłał jednak pocztówki. Narysuj kolekcję (min. 6) pocztówek z krótkimi tekstami, w których Mikołaj Kopernik opisuje swoje sprawy, bieżące wydarzenia, obserwacje. Nie musisz pisać po łacinie.
- Kajka – poeta Mazur
Michał Kajka mieszkał w Ogródku, był Mazurem, promował w XIX wieku język polski. Przeczytaj jego wiersze np. na stronie http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,434.html i spróbuj zilustrować je zdjęciami z mazurskich wakacji. Przygotuj plakat pt. Kajka – poeta Mazur
- Święta wariatka?
Dorota z Mątowów to jedyna polska stygmatyczka. Jej dość skomplikowane życie możesz poznać na Mapie Kultury: http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,20670.html, a potem wierszem – jak miała wypowiadać się sama Dorota -przedstaw jej życiorys.
- Przewodnik po twierdzy
Na ziemiach polskich okupowanych w XIX wieku przez trzech zaborców pozostało wiele twierdz i umocnień, które zbudowano zgodnie z ówczesną sztuką fortyfikacyjną. Część z nich została wykorzystana podczas Wielkiej Wojny. Obejrzyj twierdzę Boyen http://gizycko.nowoczesnyurzad.pl/kulturaln-e-gizycko/przewodnik-po-twierdzy-boyen/ i przygotuj ilustrowany słownik architektury fortecznej, w którym wyjaśnisz słowa: mur Carnota, kaponiera, poterna, wał, przeciwwale, kopuła pancerna, kurtyna, narys bastionowy, rawelin, płaszcz, nasyp, majdan.
- Ornitolog w ptasim raju
Dolina Dolnej Wisły to ptasie królestwo. Wiele gatunków wychowuje tam młode a wędrujące ptaki znajdują tam schronienie. Przygotuj grę planszową, w której planszą będzie Dolina Dolnej Wisły a wśród wysepek, piaszczystych łach, starorzeczy i lasów łęgowych skrywać się będą dzicy mieszkańcy tej krainy. Pionki- ornitolodzy wyruszają na bezkrwawe łowy.
- Rzeczny potwór
W dolnym biegu Wisły można spotkać dziwne stwory – minogi. Dowiedz się co to za zwierzę i w czym przypomina potwora. Przygotuj mrożąca krew w żyłach fotorelację z równie sensacyjnym opisem, która nadała by się na pierwszą stronę tabloidu (takiej gazety, która lubi sensacje)
- Najniższy punkt w Polsce
Autorzy podręczników do przyrody i geografii niepokoją się sprzecznymi informacjami na temat najniżej położonego punktu w Polsce. Wyśledź najnowsze informacje na ten temat. Poszukaj wiadomości w podręcznikach, atlasie i w internecie. Zbierz wiadomości o tym jak bada się i poszukuje takich miejsc. Zanotuj skąd i z kiedy pochodzą znalezione informacje. Spróbuj dowiedzieć się czy najnowsze doniesienia zostały oficjalnie potwierdzone. Przedstaw aktualny stan wiedzy na ten temat.
OBSZAR PIERWSZY – MAZOWSZE
Prace premiowane punktami za punktualność TRZEBA oddać 4 października 2021.
Zawsze dotąd prezentowałyśmy je na korytarzu. W tym roku nie zdziw się, jeśli czas ekspozycji może być krótszy ze względów pandemicznych. Wszystkie prace trzeba dezynfekować, wiec te najdelikatniejsze np. pająki lub makiety, mogą ulec zniszczeniu. Oprócz pracy dostarcz nam również zdjęcie pracy, najlepiej na maila p. Julity: julita@szkolajp2.pl
- Kurpiowski komiks
Kurpie to region, gdzie spotkać się można nie tylko z ciekawymi wzorami ludowymi, ale także z gwarą kurpiowską. Narysuj komiks ilustrujący kurpiowskie opowiadanie (w załączniku, na końcu). Wykorzystaj w ilustracjach charakterystyczne motywy kurpiowskie, a w dialogach kurpiowską gwarę. Włóż komiks do foliowej koszulki, tak go łatwiej zdezynfekować.
- Bitwa warszawska
15 sierpnia 1920, tuż pod Warszawą rozegrała się bitwa, uznana za jedną z ważniejszych bitew w historii świata. W zeszłym roku uroczyście obchodzono stulecie wydarzenia ważnego dla Niepodległej Polski. Dowiedz się, kogo powstrzymała wtedy Polska Armia i przygotuj makietę tej bitwy. Zrób zdjęcia całej pracy i wyróżnionych przez ciebie szczegółów.
3.Bitwa warszawska – pamiątki po latach
Odwiedź miejsca upamiętniające Bitwę Warszawską w Ossowie, Radzyminie, Wyszkowie i Mińsku Mazowieckim i przygotuj z wycieczki reportaż ilustrowany zdjęciami. Zdjęcia zabezpiecz folią dla dezynfekcji.
- Puzzle w stylu gotyku mazowieckiego
Na Mazowszu spotkać można wiele kościołów w stylu tzw. gotyku mazowieckiego (np. w Makowie Mazowieckiem, Przasnyszu, Czerwińsku). Na ich podstawie architekt Jan Zachwatowicz zaprojektował fasadę obudowywanej po wojnie Katedry Warszawskiej.
Poszukaj ilustracji tych kościołów i znajdź ich cechy wspólne. Z fotografii lub rysunków przygotuj puzzle, które można będzie składać na kilka sposobów i łączyć elementy różnych kościołów. Zafoliuj elementy układanki.
- Design kurpiowski
Przyjrzyj się plastycznym motywom folkloru kurpiowskiego np. w skansenie kurpiowskim w Nowogrodzie, Kadzidle, Wachu, Myszyńcu. Wykorzystaj je i przygotuj projekt kolekcji gadżetów w stylu folk: koszulki, czapki, torby, pokrowiec na komórkę, kubek, smycz do kluczy itp. Postaraj się przygotować na wystawę choć jeden element kolekcji. Zajrzyj na stronę http://folkstar.pl Design regionalny może być hitem! Przygotuj zdjęcia swoich projektów i włóż je w foliowe koszulki.
- Abakany w Orońsku
Magdalena Abakanowicz jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską rzeźbiarką. Lubiła pracować w Orońsku. Artystka wymyśliła nową formę plastyczną – rzeźbę w tkaninie, z czasem publiczność nazwał te prace abakanami. Pierwsze rzeźby powstawały z worków jutowych – wtedy najtańszego opakowania. Wymyśl swoją formę plastyczną ( może to być rozpowszechniony dziś plastik) i idąc za przykładem Magdaleny Abakanowicz przygotuj swoją pierwsza designerską wystawę. Przygotuj zdjęcia swoich prac, łatwiej będzie dezynfekować te formę twoich projektów.
- Wyprawa rowerowa śladami Kościuszki
Okolice bitwy pod Maciejowicami prowadzą w piękne ostępy leśne, gdzie można napotkać lipę, pod która odpoczywał Tadeusz Kościuszko, rzekę Okrzejkę forsowaną przez wojska rosyjskie. Przygotuj fotoreportaż z wyprawy. Możesz też zahaczyć o Farmę Iluzji.
- Mazowieckie zamki
Mazowieccy władcy budowali na swych ziemiach zamki demonstrujące ich potęgę i warownie obronne chroniące przed innymi Piastami, a także napadami Jaćwingów, Litwinów, Krzyżaków. Możesz je zwiedzić w Czersku, Ciechanowie, Pułtusku, Płocku, Rawie Mazowieckiej, Sochaczewie, Liwie. Z niektórych zostały tylko malownicze ruiny, a inne, odnowione są użytkowane do dziś. Wykonaj makietę zamku mazowieckiego z czasów jego świetności. Poprosimy o zdjęcia i powiększenia detali, z których jesteś najbardziej dumna/y. Włóż je w foliowe koszulki.
- Wiano królowej Bony
Jesteś, przeniesionym w czasie, sekretarzem królowej Bony. Władczyni ta otrzymała Mazowsze i zarządzała nim w bardzo nowoczesny i skuteczny sposób min. reformowała rolnictwo i rozbudowywała miasta . Sprawdź, co Mazowsze zawdzięcza królowej Bonie i przygotuj prezentację o dzisiejszym Mazowszu, która mogłaby zaciekawić królową. Pokaż, jak wyglądają obecnie miasta, wsie i pola uprawne
- Duchy na Mazowszu
Mazowieckie zamki skrywają nie jedną ponurą historię. Przygotuj scenariusz do filmu (na minimum 6 scen), oparty na jednej z niesamowitych mazowieckich legend. Możesz oprzeć się na opowieściach o zamkowych duchach (np. z zamku w Liwie, Rawie lub Szydłowcu), skarbach ukrytych w zamkach (np. perły królowej Bony w Czersku) albo na historii Pana Twardowskiego i jego lustra w Węgrowie. A może potrafisz/spróbujesz nakręcić filmik animowany?
- Szlak Książąt Mazowieckich
Przejrzyj w internecie stronę http://www.szlakksiazat.pl/. Po pierwsze dowiedz się, co to jest Szlak Książąt Mazowieckich i dlaczego warto go poznać. Po drugie sprawdź, jakie imprezy odbędą się w najbliższym czasie na szlaku, w okolicach Warszawy. Po trzecie wybierz trzy ciekawe miejsca na szlaku, które chciałbyś odwiedzić. Wyniki swojej pracy przedstaw w postaci folderu, zachęcającego na wyprawę Szlakiem Książąt Mazowieckich. Folder dostarcz podpisany i włożony w koszulkę foliową.
- Urywki z mazowieckiej historii
Dowiedz się, kim byli Książęta Mazowieccy i przedstaw najciekawsze fragmenty ich historii w postaci prezentacji lub plakatu.
Sprawdź np.: czego naprawdę dokonał Konrad Mazowiecki, dlaczego Ostrów Mazowiecka uhonorowała księżną Annę pomnikiem, w czym książę Janusz I Stary był podobny do Kazimierza Wielkiego, który z książąt mazowieckich walczył pod
Grunwaldem a który z nich chciał zostać królem, co umieli ostatni książęta mazowieccy i czy siostra Anna ich otruła?
Możesz skorzystać ze strony internetowej, podanej w poprzednim zadaniu
- Letnisko Otwock
Na przełomie XIX i XX wieku Otwock był popularnym miejscem letniego odpoczynku. Sprawdź, co ciekawego widziano w tej podwarszawskiej miejscowości i jacy sławni ludzie ją odwiedzali.
Przygotuj rysunkowy plan Otwocka z atrakcjami tamtych czasów. Dodaj rysunki lub zdjęcia zachowanych do dziś drewnianych willi budowanych w stylu świdermajer. Postaraj się zafoliować swoją pracę.
- Mazowiecka ławeczka
W wielu miastach powstają ławeczki, na których możesz przysiąść się do wybitnej postaci. Na Saskiej Kępie do stolika zaprasza Agnieszka Osiecka, przy Muzeum Polin Jan Karski, w Radomiu możesz zagrać w szachy z Witoldem Gombrowiczem. Zaprojektuj, gdzie i w jakiej formie postawisz ławeczkę związanych z Mazowszem: Jana Kochanowskiego, Oskara Kolberga, Władysława Reymonta lub Miry Zimińskiej. Zaprojektuj ławeczkę jednej postaci mazowieckiej.
- Wydmy i bagna
W Puszczy Kampinoskiej sąsiadują ze sobą wydmy i bagna. Przygotuj makietę terenu i roślinności, która pokaże jak różne to środowiska. Wykorzystaj fotografie drzew i innych roślin. Zrób zdjęcia makiety , szczególnie zbliżenia najciekawszych lub najtrudniejszych elementów makiety. Zdjęcia dostarcz w koszulkach.
- Łowicki szalik
Charakterystycznym motywem stroju łowickiego jest pasiak, wełniana tkanina w różnokolorowe pasy. Spróbuj zrobić na drutach lub na szydełku szalik w łowickich barwach. Żeby można było wywiesić szalik na wystawie, musi być opakowany w folię.
- Mazowieckie wierzby
W krajobrazie Mazowsza wyróżniają się wierzby rosnące na miedzach, przy drogach i rowach. Przygotuj plakat z mazowiecką wierzbą w roli głównej. Dowiedz się, skąd charakterystyczny jej kształt i do czego wykorzystywano wierzbowe gałęzie i witki. Sprawdź czy jej sylwetka pojawia się w sztuce, poszukaj artystycznych zdjęć i przyrodniczych ciekawostek.
- Galeria fotografii
Wybierz się na mazowiecki plener fotograficzny. Spośród zrobionych przez siebie zdjęć wybierz 5 najładniejszych i zaprezentuj je z podpisami na wystawie na szkolnym korytarzu. Włóż zdjęcia do koszulek foliowych.
- Śladami łosia
Łoś jest królem Puszczy Kampinoskiej. Wyobraź sobie, że jesteś leśniczym, który tropi to wspaniałe zwierzę. W ilustrowanym dzienniku opisz i narysuj ślady, jakie po sobie zostawia, miejsca i pory dnia, gdzie można go spotkać, pokarm, jakiego szuka i inne informacje, które mogą Ci się przydać w trakcie tropienia. Włóż notatki i rysunki do koszulek foliowych.
- Łowickie pająki
Wewnątrz łowickich domów, pod sufitem wisiały często pająki – nie prawdziwe pająki, włochate i paskudne, ale kolorowe lekkie konstrukcje ze słomy, tkanin, papieru, ptasich piórek, nasion grochu i innych materiałów. Spróbuj wykonać taką plastyczną konstrukcję i udekorować nią sufit Twojej klasy lub dostępnego nam korytarza. Zrób zdjęcia swojej pracy z różnych ujęć.
- Polska cola
Polskie firmy produkują bardzo fajne rzeczy. Czasem jednak zapatrzeni w zachodnie marki możemy przegapić coś dobrego na naszym rynku. Firma Dan z Szydłowca produkuje napój Mr. Dark, który smakuje jak cola. Dostępna jest wersja biała, czarna, złota i srebrna. Sprawdź na stronie firmy http://dan-napoje.pl Etykiety jednak niekoniecznie sugerują napój dobry dla dzieci. Zaprojektuj lepszą etykietę na butelkę polskiej coli, zachowując nazwę firmową napoju Mr. Dark.
- Zjedz jabłko
Na Mazowszu od czasów królowej Bony jest mnóstwo sadów, których zbiera się zdrowe, polskie jabłka. Okolice Grójca, Góry Kalwarii słyną z produkcji eksportowych jabłek. Ale w Polsce też warto jeść jabłka! Przygotuj menu jabłkowe na cały dzień. Jak wykorzystać jabłko do śniadania, obiadu, kolacji, na podwieczorek. Przygotuj potrawy jabłkowe i zrób zdjęcia całodziennego menu jabłkowego. Możesz nadać smakowite nazwy potrawom jabłkowym. Menu zafoliuj dokładnie.
- Jam jest dwór szlachecki
Wybierz się do dworku Ignacego Cieszkowskiego kasztelana liwskiego, we wsi Sucha http://www.sucha.podlasie.pl . Wczuj się w atmosferę modrzewiowego dworu szlacheckiego. Obejrzyj alkierz, portyk, zdobienia ścian i stropu. Pobiegnij do dawnej leśniczówki. Wsłuchaj się w opowieści dworu i napisz opowiadanie w tym klimacie. Może dotyczyć historycznych wydarzeń i ludzi np. wizyty króla Stanisława Augusta lub opisywać historię miłosną, która tu musiała się rozegrać, lub dotyczyć polowań lub bitew w okolicy.
Załącznik do zadania 1: Kurpiowskie opowiadanie
Dla gwary kurpiowskiej charakterystyczne jest zmiękczanie spółgłosek, posiada też wiele oryginalnych słów np.: Kurp to Kurpś, zamiast piwo mówi się psiwo, ofiara to osiara, miasto to mniasto, zaś kogut to psiejak.
Oto jedna z opowieści Adama Chętnika, Kurpsia z urodzenia i popularyzatora Kurpiowszczyzny. Przeczytaj ją głosno. Ojciec mój, Ponie swec nad jego duso, pojechoł z koniami na paśniki, niedaleko rzeki. Ojciec mój puścili konie pod ziecor, a sam zagrzebali się w kope siana, bo było chłodnawo. Naraz ojciec zidzą: pandzi cos od boru. Psies nie psies. Konie jak zobocyły to stworzenei zaceny drałować, gdzie chtóren móg. Oho, zilki – pomyśleli ociec i wtulili się w siano jesce głambziej. A zilk, przyleciał pod som stóg, wloz na rozgrzebane siano i przywaluł ojcu nogi. Jak zilk mnie tu zwietrzy, to roztarmosi – pomyśleli ociec. A zilk zacon już na dobre zietrzyć, pascanke osieroć i morde w siano wtykać. Cuja ociec, co bandzie biedo i wzion się na stary sposób. Trzeba zilka przestroszyć. A chłop buł tangi i mocny, piersi mioł zdrowe, a głos jak na obśtalunek. Jak ociec nie nabierze pzietrza, jak nie usykuja gardziel i jak nie wrzasną przeraźliwie! A zilk, jakby go nie było; skocuł z siana, fajtnon pare kozłów i zdech ze strochu.