Warszawa zadania

Warszawa -zadania_2022

Plik WORD: Warszawa zadania

Oto ostatnie już zadania. Tym razem Warszawa. Termin do 24 kwietnia 2017.

O czym szumią Pomniki Przyrody?

W każdej dzielnicy jest sporo starych drzew np. niedaleko szkoły rośnie ostaniec Puszczy Mazowieckiej szypułkowy dąb Mieszko I. Ma ponad 1000 lat. Takich Pomników Przyrody jest w warszawie 47. Wsłuchaj się w ich opowieść historyczną i osobistą i narysuj komiks o tym, co drzewo lub głaz widziały i co im osobiście mogło się przydarzyć podczas tych wydarzeń.

Informacje o Pomnikach Przyrody znajdziesz np. http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Urzad/Biura_Urzedu/OS/Pomniki+przyrody.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_przyrody_w_Warszawie

Selfie z obrazem

Na Pradze możesz obejrzeć jeszcze gdzie niegdzie fragmenty obrazów z Muzeum Narodowego na Pradze na ścianach budynków. Zrób sobie selfie z takim muralem i wstaw zdjęcie w ramki z epoki, w którym namalowany został ten obraz.

Galerie Muzeum Narodowego w Warszawie na żywo

Odwiedź Muzeum Narodowe w Al. Jerozolimskich. Wybierz galerie stałe np. najnowsze malowidła z Faras albo czasowe. Przy wejściu na wystawę znajdziesz karty pracy przygotowane dla dzieci. Zrób je na wystawie.

Najwyższy w Warszawie
Przygotuj makietę kilku budynków,  które były w przeszłości najwyższymi budynkami Warszawy (druga siedziba Cedergrena (późniejsza PASTa), kościół św. Trójcy (luterański), pasaż Simonsa, Prudential oraz powojenne wysokościowce, których coraz więcej przybywa w centrum miasta

Warszawa Twoja rówieśnicą

Sprawdź, jaki budowle powstały albo miały miejsce w Warszawie za twojego życia wyjątkowe wydarzenia czy akcje społeczne. Może w niektórych działaniach już sam(a) brałaś/eś udział? Przygotuj kalendarz z ilustracjami (rysunkowymi lub fotograficznymi) pokazującymi Ciebie w nowych miejscach i sytuacjach ważnych w Warszawie w czasie Twojego życia. W podpisie zdjęcia wyjaśnij, dlaczego to miejsce lub wydarzenie jest dla Ciebie ważne.

 

Dawniej i dziś
Znajdź rycinę albo fotografię przedstawiającą miejsce w Warszawie w przeszłości. Znajdź i obejrzyj to miejsce. Możesz skorzystać  z obrazów z cyfrowego Muzeum Narodowego dziś. Przedstaw na plakacie, jakie nastąpiły zmiany.

Camino de Santiago

Na rogu ul. KEN i ul. Kasztanowej pomnik upamiętnia zwyczajową pielgrzymkę europejską w XVII i XVII wieku. Ustal dokąd prowadziła. Co znajduje się na końcu tej pielgrzymki? Odnajdź we współczesnej warszawie oznakowania Camino, zrób przynajmniej 4 zdjęcia i narysuj mapę Warszawy zachęcająca do udziału w Camino. Sprawdź, kto w naszych czasach (koniec XX wieku) doprowadził do odnowienia tego szlaku pielgrzymkowego.

Kapliczki warszawskie
Na warszawskiej Pradze, na podwórkach przedwojennych kamienic, zachowały się niewielkie kapliczki. Kiedyś, zwłaszcza podczas wojny spotykali się przy nich mieszkańcy na wspólnych modlitwach. Wybierz się na fotospacer i przygotuj wystawę zdjęć tych miejsc.

Po drugiej stronie obrazu
Wybierzcie obraz przedstawiający Warszawę lub wydarzenia w Warszawie. W kostiumach, stylizowanych na tę epokę, zainscenizujcie scenkę uwiecznioną przez malarza.. Możecie też zrobić współczesną wersję tej sceny. Zróbcie sesję zdjęciową (kategoria grupowa)

Nowoczesna metropolia
Rozejrzyj się po naszym mieście i dostrzeż, jak przez ostatnie 25 lat od zmiany ustroju, zmieniło się w nowoczesne miasto. Który nowoczesny budynek lub miejsce podoba ci się najbardziej; który najchętniej pokazał(a)byś cudzoziemcom jako swoją warszawską dumę. Przygotuj makietę takiego miejsca.

Ranking miast europejskich

Często porównuje się miasta w Europie szukając tego, gdzie żyje się najwygodniej, najtaniej lub najciekawiej. Przedstaw ranking stolic europejskich (Warszawa, Paryż, Londyn, Berlin, + twoje ulubione). Wprowadź kategorie historyczne: kiedy w każdym z tych miast można było po raz pierwszy porozmawiać przez telefon, kiedy po raz pierwszy leciała woda z kranu (wodociągi)oraz była odprowadzana kanalizacją, gdzie i kiedy po raz pierwszy oświetlono ulice miasta, kiedy ruszyło pierwsze metro, kiedy zaczęto w tym mieście oglądać filmy w kinie. Dodaj swoje 2- 3 ważne dla Ciebie kategorie. Przygotuj pierwszą stronę „Gazety Europejskiej

Zaprojektuj swoją Warszawę
Mieszkańcy Warszawy mogą wpływać na wygląd swojego miasta i składać propozycje zmian do urzędu gminy. Jeżeli widzisz, że w Twojej dzielnicy brakuje np.  skweru dla rolkarzy i parkurowców, ścieżki rowerowej, ostoi dla ptaków czy ścieżki edukacyjnej to przygotuj swoja propozycję i projekt (rysunek i opis) złóż na razie do nas, a z czasem może do urzędu gminy. Dorośli mogą składać pomysły do budżetu partycypacyjnego.

Nadajemy na żywo z Warszawy
Udaj się w miejsce, gdzie miało miejsce ważne, historyczne wydarzenie i  nagraj relację „na żywo”.

Historia rodzinna
Przedstaw, w formie scenariuszu filmowego, historię swojej rodziny, związaną z Warszawą

Chopin w Warszawie
Nakręć film z wycieczki śladami Chopina, w którym, w jednej ze scen, wykonasz fragment utworu Chopina.

Warszawskie słoiki
W Warszawie pracuje bardzo wiele osób, które przyjechały tu z innych części kraju. Ponad połowa Warszawiaków nie urodziła się w Warszawie. Przezwisko „słoiki” wzięło się stąd, że wielu z nich przywozi z rodzinnych domów jedzenie zamknięte w słoikach. Przygotuj ilustrowane przepisy na regionalne potrawy, które mogli by zamknąć w słoiku i  przywieść ze sobą Warszawiacy pochodzący z innych regionów Polski.

Syrenka warszawska
Przedstaw w ciekawej technice plastycznej Twoją wizję syrenki.

Kamienica z historią
Przedstaw historię wybranej kamienicy ze Starego Miasta. Warto zajrzeć do książki pt. „Ostańce warszawskie”

Powrót do przeszłości
Przygotuj plakat, na którym przedstawisz cztery historyczne odsłony wybranego miejsca w Warszawie

Komu piosenkę
Ułóż piosenkę o Warszawie i wykonaj ją w ulubionym stylu muzycznym. Nagraj ją.

Odwróć się ku Wiśle
Przygotuj informator o tym co się dzieje nad Wisłą w Warszawie, co można robić i zobaczyć.

Wiślana autostrada
Dowiedz się kto i dlaczego podróżuje Wisłą, jakie napotyka przeszkody. Weź pod uwagę nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Narysuj to, co uda Ci się ustalić.

Wisła skuta lodem

Wisła zimą jest niezwykła. Obejrzyj zdjęcia na stronie  http://www.rokwisly.pl/formy-zlodzenia-wisly/

a następnie przedstaw plastycznie (w formie makiety, kolażu lub rysunku) różne postacie Wisły zimą. Wymyśl ciekawą formę przedstawienia różnych form lodu.

 

Wisła skuta lodem

Wisła zimą jest niezwykła. Obejrzyj zdjęcia na stronie  http://www.rokwisly.pl/formy-zlodzenia-wisly/, a następnie przedstaw plastycznie (w formie makiety, kolażu lub rysunku) różne postacie Wisły zimą. Wymyśl ciekawą formę przedstawienia różnych form lodu.

 

Żegluga wislana

Dowiedz się jak i po co żeglowało się Wisłą  dawniej i czy robi się to dziś. Jakie statki pływały i pływają po Wiśle. Na jakim odcinku Wisła jest żeglowna? Napisz o tym własnymi słowami i zilustruj fotografiami lub rysunkami. Całość przedstaw na plakacie

 

Popływać Wisłą

Przygotuj aktualny informator na temat pływania po Wiśle. Gdzie i kiedy pływa tramwaj wodny, jak można spłynąć Wisłą kajakiem, w jakich rejsach można wziąć udział, gdzie w przepływają promy, czy da się po Wiśle pływać tratwą, gdzie trenują wioślarze  itp.

 

Murale Warszawy
Odszukaj i sfotografuj ciekawe murale w Warszawie i zaznacz ich położenie na mapie. Zaprojektuj własny  na mur naszej szkoły.

Spacer nad Wisłę
Przygotuj fotoreportaż znad Wisły, zaznacz trasę spaceru na mapie.

Rowerem po Warszawie
Przygotuj przewodnik opisujący jedną ciekawą wycieczkę rowerową w Warszawie np wzdłuż skarpy wiślanej lub nad Wisłą.
Wywiad z Warszawiakiem
Zrekonstruuj wywiad z postacią historyczną zasłużoną dla Warszawy (np. Baryczkowie (wybitna rodzina kupców, posiadaczy kamienic na rynku starego miasta), księżna Aleksandra Augustowa Potocka (filantropka warszawska, fundatorka wielu budynków i dziel dobroczynnych), Jan i Antonina Żabińscy (organizatorzy warszawskiego zoo, którzy na jego terenie prowadzili podczas II wojny światowej działalność konspiracyjna i ukrywali żydów, w marcu wejdzie na ekrany film o nich), Janusz Korczak (wychowawca sierot warszawskich i autor praw dziecka).

W nadwiślańskich zaroślach
Przedstaw w albumie nadwiślańskich mieszkańców: ptaki i inne zwierzęta.
Zagrajmy w Warszawę historyczną
Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której umieścisz przestrzenne ilustracje ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Warszawie.

Zagrajmy w Warszawę dla turystów

Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której przestawisz  najważniejsze zabytki i atrakcje Warszawy. Przygotuj ciekawe pionki (np. w kształcie bohaterów legend warszawskich: Złotej Kaczki, Bazyliszka, Syrenki) i ilustracje.

Zagrajmy w Warszawę, na mieście
Przygotuj scenariusz gry terenowej po Starym Mieście, wykorzystując nieoczywiste ciekawostki

Byli sobie wynalazcy
W klarowny sposób przedstaw wybrane odkrycie lub osiągnięcie naukowe dokonane w Warszawie, lub przez Warszawiaka (np. złamanie kodu Enigmy lub osiągnięcia Janusza Groszkowskiego)

Pamiątka z Warszawy
Turyści chętnie kupują pamiątki z jakiegoś miejsca. Zaprojektuj kolekcję przedmiotów (koszulki, kubki, długopisy, nalepki, itp.), które warto oferować dzieciom i dorosłym na pamiątkę z Warszawy.

Prezent dla małego Warszawiaka
Zaprojektuj i wykonaj zabawkę edukacyjną o Warszawie dla małego dziecka. Mogą to być między innymi puzzle, klocki lub własnoręcznie przygotowane przez Ciebie ilustracje do kolorowania .

Zielona Warszawa

Prawie ¼ obszaru Warszawy stanowią tereny zieleni: parki, skwery i ogrody, co jest wyjątkowe wśród europejskich miast. Przygotuj dużą mapę lub makietę Warszawy, która pokaże jak wiele zieleni jest w naszej Stolicy. Zilustruj i podpisz najważniejsze parki, rezerwaty, ogrody

 

Zwierzęta w mieście

Miasto, oprócz ludzi, zamieszkują też zwierzęta. Dowiedz się jakie zwierzęta można spotkać w Warszawie. Przedstaw te często spotykane i rzadkich gości. Możesz to zrobić w formie plakatu, gry, prezentacji albo innej dowolnej, ciekawej formie.

 

 

Plik WORD: Warszawa zadania

Zadania Warszawa

PLIK WORD ZADANIA Warszawa

Oto ostatnie już zadania. Tym razem Warszawa. Termin do 20 kwietnia 2016.

O czym szumią Pomniki Przyrody?

W każdej dzielnicy jest sporo starych drzew np. niedaleko szkoły rośnie ostaniec Puszczy Mazowieckiej szypułkowy dąb Mieszko I. Ma ponad 1000 lat. Takich Pomników Przyrody jest w warszawie 47. Wsłuchaj się w ich opowieść historyczną i osobistą i narysuj komiks o tym, co drzewo lub głaz widziały i co im osobiście mogło się przydarzyć podczas tych wydarzeń.

Informacje o Pomnikach Przyrody znajdziesz np. http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Urzad/Biura_Urzedu/OS/Pomniki+przyrody.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_przyrody_w_Warszawie

 

Selfie z obrazem

Na Pradze możesz obejrzeć fragmenty obrazów z Muzeum Narodowego na Pradze na ścianach budynków. Zrób sobie selfie z takim muralem i wstaw zdjęcie w ramki z epoki, w którym namalowany został ten obraz.

 

Galerie Muzeum Narodowego w Warszawie na żywo

Odwiedź Muzeum Narodowe w Al. Jerozolimskich. Wybierz galerie stałe np. najnowsze malowidła z Faras albo czasowe. Przy wejściu na wystawę znajdziesz karty pracy przygotowane dla dzieci. Zrób je na wystawie.

Najwyższy w Warszawie
Przygotuj makietę kilku budynków,  które były w przeszłości najwyższymi budynkami Warszawy (druga siedziba Cedergrena (późniejsza PASTa), kościół św. Trójcy (luterański), pasaż Simonsa, Prudential oraz powojenne wysokościowce, których coraz więcej przybywa w centrum miasta

Dawniej i dziś
Znajdź rycinę albo fotografię przedstawiającą miejsce w Warszawie w przeszłości. Znajdź i obejrzyj to miejsce. Możesz skorzystać  z obrazów z cyfrowego Muzeum Narodowego dziś. Przedstaw na plakacie, jakie nastąpiły zmiany.

Kapliczki warszawskie
Na warszawskiej Pradze, na podwórkach przedwojennych kamienic, zachowały się niewielkie kapliczki. Kiedyś, zwłaszcza podczas wojny spotykali się przy nich mieszkańcy na wspólnych modlitwach. Wybierz się na fotospacer i przygotuj wystawę zdjęć tych miejsc.

Po drugiej stronie obrazu
Wybierzcie obraz przedstawiający Warszawę lub wydarzenia w Warszawie. W kostiumach, stylizowanych na tę epokę, zainscenizujcie scenkę uwiecznioną przez malarza.. Możecie też zrobić współczesną wersję tej sceny. Zróbcie sesję zdjęciową (kategoria grupowa)

Nowoczesna metropolia
Rozejrzyj się po naszym mieście i dostrzeż, jak przez ostatnie 25 lat od zmiany ustroju, zmieniło się w nowoczesne miasto. Który nowoczesny  budynek lub miejsce podoba ci się najbardziej; który najchętniej pokazał(a)byś cudzoziemcom jako swoją warszawską dumę. Przygotuj makietę takiego miejsca..

Zaprojektuj swoją Warszawę
Mieszkańcy Warszawy mogą wpływać na wygląd swojego miasta i składać propozycje zmian do urzędu gminy. Jeżeli widzisz, że w Twojej dzielnicy brakuje np.  skweru dla rolkarzy i parkurowców, ścieżki rowerowej, ostoi dla ptaków czy ścieżki edukacyjnej to przygotuj swoja propozycję i projekt (rysunek i opis) złóż na razie do nas, a z czasem może do urzędu gminy.

Nadajemy na żywo z Warszawy
Udaj się w miejsce, gdzie miało miejsce ważne, historyczne wydarzenie i  nagraj relację „na żywo”.

Historia rodzinna
Przedstaw, w formie scenariuszu filmowego, historię swojej rodziny, związaną z Warszawą

Chopin w Warszawie
Nakręć film z wycieczki śladami Chopina, w którym, w jednej ze scen, wykonasz fragment utworu Chopina.

Warszawskie słoiki
W Warszawie pracuje bardzo wiele osób, które przyjechały tu z innych części kraju. Ponad połowa Warszawiaków nie urodziła się w Warszawie. Przezwisko „słoiki” wzięło się stąd, że wielu z nich przywozi z rodzinnych domów jedzenie zamknięte w słoikach. Przygotuj ilustrowane przepisy na regionalne potrawy, które mogli by zamknąć w słoiku i  przywieść ze sobą Warszawiacy pochodzący z innych regionów Polski.

Syrenka warszawska
Przedstaw w ciekawej technice plastycznej Twoją wizję syrenki.

Kamienica z historią
Przedstaw historię wybranej kamienicy ze Starego Miasta. Warto zajrzeć do książki pt. „Ostańce warszawskie”

Powrót do przeszłości
Przygotuj plakat, na którym przedstawisz cztery historyczne odsłony wybranego miejsca w Warszawie

Komu piosenkę
Ułóż piosenkę o Warszawie i wykonaj ją w ulubionym stylu muzycznym. Nagraj ją.

Odwróć się ku Wiśle
Przygotuj informator o tym co się dzieje nad Wisłą w Warszawie, co można robić i zobaczyć.

Wiślana autostrada
Dowiedz się kto i dlaczego podróżuje Wisłą, jakie napotyka przeszkody. Weź pod uwagę nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Narysuj to, co uda Ci się ustalić.

Murale Warszawy
Odszukaj i sfotografuj ciekawe murale w Warszawie i zaznacz ich położenie na mapie. Zaprojektuj własny  na mur naszej szkoły.

Spacer nad Wisłę
Przygotuj fotoreportaż znad Wisły, zaznacz trasę spaceru na mapie.

Rowerem po Warszawie
Przygotuj przewodnik opisujący jedną ciekawą wycieczkę rowerową w Warszawie np wzdłuż skarpy wiślanej lub nad Wisłą.
Wywiad z Warszawiakiem
Zrekonstruuj wywiad z postacią historyczną zasłużoną dla Warszawy (np. Baryczkowie (wybitna rodzina kupców, posiadaczy kamienic na rynku starego miasta), księżna Aleksandra Augustowa Potocka (filantropka warszawska, fundatorka wielu budynków i dziel dobroczynnych), Jan i Antonina Żabińscy (organizatorzy warszawskiego zoo, którzy na jego terenie prowadzili podczas II wojny światowej działalność konspiracyjna i ukrywali żydów), Janusz Korczak (wychowawca sierot warszawskich i autor praw dziecka).

W nadwiślańskich zaroślach
Przedstaw w albumie nadwiślańskich mieszkańców: ptaki i inne zwierzęta.
Zagrajmy w Warszawę historyczną
Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której umieścisz przestrzenne ilustracje ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Warszawie.

Zagrajmy w Warszawę dla turystów

Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której przestawisz  najważniejsze zabytki i atrakcje Warszawy. Przygotuj ciekawe pionki (np. w kształcie bohaterów legend warszawskich: Złotej Kaczki, Bazyliszka, Syrenki) i ilustracje.

Zagrajmy w Warszawę, na mieście
Przygotuj scenariusz gry terenowej po Starym Mieście, wykorzystując nieoczywiste ciekawostki

Byli sobie wynalazcy
W klarowny sposób przedstaw wybrane odkrycie lub osiągnięcie naukowe dokonane w Warszawie, lub przez Warszawiaka (np. złamanie kodu Enigmy lub osiągnięcia Janusza Groszkowskiego)

Pamiątka z Warszawy
Turyści chętnie kupują pamiątki z jakiegoś miejsca. Zaprojektuj kolekcję przedmiotów (koszulki, kubki, długopisy, nalepki, itp.), które warto oferować dzieciom i dorosłym na pamiątkę z Warszawy.

Prezent dla małego Warszawiaka
Zaprojektuj i wykonaj zabawkę edukacyjną o Warszawie dla małego dziecka. Mogą to być między innymi puzzle, klocki lub własnoręcznie przygotowane przez Ciebie ilustracje do kolorowania .

Zielona Warszawa

Prawie ¼ obszaru Warszawy stanowią tereny zieleni: parki, skwery i ogrody, co jest wyjątkowe wśród europejskich miast. Przygotuj dużą mapę lub makietę Warszawy, która pokaże jak wiele zieleni jest w naszej Stolicy. Zilustruj i podpisz najważniejsze parki, rezerwaty, ogrody

 

Zwierzęta w mieście

Miasto, oprócz ludzi, zamieszkują też zwierzęta. Dowiedz się jakie zwierzęta można spotkać w Warszawie. Przedstaw te często spotykane i rzadkich gości. Możesz to zrobić w formie plakatu, gry, prezentacji albo innej dowolnej, ciekawej formie.

 

PLIK WORD ZADANIA Warszawa

 

Zadania Warszawa – termin do piątku 24.04.2015

Zadania Warszawa – termin do piątku 24.04.2015

O czym szumią Pomniki Przyrody?

W każdej dzielnicy jest sporo starych drzew np. niedaleko szkoły rośnie ostaniec Puszczy Mazowieckiej szypułkowy dąb Mieszko I. Ma ponad 1000 lat. Takich Pomników Przyrody jest w warszawie 47. Wsłuchaj się w ich opowieść i narysuj komiks o tym, co drzewo lub głaz mogło widzieć i co im mogło się przydarzyć, gdy stało w tym samy miejscu przez stulecia.

Informacje o Pomnikach Przyrody znajdziesz np. http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Urzad/Biura_Urzedu/OS/Pomniki+przyrody.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomniki_przyrody_w_Warszawie

 

Selfie z obrazem

Na Pradze, na ścianach budynków możesz obejrzeć fragmenty obrazów z Muzeum Narodowego. Zrób sobie selfie z takim muralem i dowiedz się kto to zrobił i czyj obraz został skopiowany. Zdjęcie wstaw w ramki zaprojektowane przez siebie w stylu z epoki, w którym namalowany został ten obraz.

 

Galerie Muzeum Narodowego w Warszawie na żywo

Odwiedź Muzeum Narodowe w Al. Jerozolimskich. Wybierz galerie stałe np. najnowsze malowidła z Faras albo czasowe np. malarstwo Olgi Boznańskiej. Przy wejściu na wystawę znajdziesz karty pracy przygotowane dla dzieci. Zrób je na wystawie.

 

Portret znajomej osoby

Olga Boznańska malowała wyjątkowe obrazy. Możesz się o tym przekonać na Wystawie w Muzeum Narodowym. Długo rozmawiała o wszystkim z modelem, dlatego na obrazie umiała pokazać wnętrze malowanego człowieka. Namaluj taki portret osoby z twojej rodziny lub kogoś z przyjaciół.

 

Warszawskie bilety

Zaprojektuj serię biletów do najciekawszych miejsc w Warszawie

 

Przebudzenie wiosny

Jak budzi się wiosna w Warszawskich parkach – przygotuj fotoreportaż; wśród zdjęć zamieść też elementy charakterystyczne dla danego park np. architekturę

 

Tu byłem

zarejestruj w dowolnej formie odwiedziny w jednym z warszawskich ciekawych miejsc i zachęć nas byśmy je odwiedzili.

 

Życie Warszawy w fotografiach

przygotuj jedno ciekawe, wybrane zdjęcie lub cykl 3 zdjęć z życia Warszawy. Może to być ilustracja jakiegoś warszawskiego wydarzenia, migawka z życia ulicy lub fotografia przyrodnicza lub krajobrazowa.

 

Weź udział

Weź udział w aktywnościach warszawskich proponowanych w kwietniu i przygotuj reklamę tych zajęć według swojego pomysłu. Mogą to być (ale nie muszą) jedne z podanych niżej zajęć

12.04. godz. 16.00 – Dom Spotkań z Historią: Tym razem będziemy poszukiwać różnic i podobieństw między Warszawą współczesną a miastem z lat 20. i 30. Czy współczesne budynki różnią się od tych przedwojennych? Jak wyglądały dawne place i ulice? Czy zmienił się styl życia mieszkańców stolicy i sposoby spędzania wolnego czasu w mieście? Jak wyglądała dawna, wielokulturowa Warszawa?

Warsztaty są adresowane dla dzieci w wieku 6– 10 lat i towarzyszą seansom w cyklu „Kino, kawa i Warszawa”. Zajęcia prowadzą edukatorzy Domu Spotkań z Historią.

18.04. godz. 10 – 13.00 Muzeum Etnograficzne – Not just shop warsztaty z rezerwacją rezerwacje@ethnomuseum.pl Już 18 kwietnia nasi goście będą mogli wziąć udział w tworzeniu bardzo niezwykłych koszulek. Niezwykłych z kilku powodów. Po pierwsze: sami stworzą projekt kieszonek, które się na nich znajdą. Po drugie: po przeniesieniu projektu na tkaninę, będą mogli kupić koszulki stworzone według własnego pomysłu. Po trzecie: część zysków ze sprzedaży ubrań trafi do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które przeznaczy je na pomoc potrzebującym. I wreszcie: koszulki są wytwarzane w Polsce, a ich produkcja przebiega z poszanowaniem praw pracowniczych. Chcecie pobawić się razem z nami, a zarazem zrobić coś dobrego dla innych? Zapraszamy na warsztaty!

18 kwietnia 2015 (sobota), godz. 12 np. Zachęta: Dzień Wolnej Sztuki – Czwarta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie oraz muzea historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce zaprezentują po pięć wybranych dzieł ze swoich ekspozycji. Będziemy chcieli was przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przed każdą pracą staną animatorzy, a ich zadaniem będzie pomagać uczestnikom w wolnym oglądaniu sztuki, zainspirowanie was do dyskusji i zastanowienia się nad tym, co widzicie.

19.04.godz. 16.00 – Dom Spotkań z Historią: Zapraszamy dzieci na warsztaty-historyczno plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat. Tym razem dzieci dowiedzą się, jak wyglądała warszawska ulica przed wojną. Gdzie dawniej kupowano ubrania? Czy to prawda, że prababcia sama szyła majtki, a pradziadek nosił podwiązki? Dzieci będą poznawać przedwojenne trendy w modzie i same stworzą strój dla lalki. Warsztaty towarzyszą seansom w cyklu „Kino, kawa i Warszawa”. Zajęcia prowadzą nasi edukatorzy.
Organizator: DSH.

 

Najwyższy w Warszawie
Przygotuj makietę kilku budynków,  które były w przeszłości najwyższymi budynkami Warszawy (druga siedziba Cedergrena (późniejsza PASTa), kościół św. Trójcy (luterański), pasaż Simonsa, Prudential oraz powojenne wysokościowce, których coraz więcej przybywa w centrum miasta

 

Dawniej i dziś
Znajdź rycinę albo fotografię przedstawiającą miejsce w Warszawie w przeszłości. Znajdź i obejrzyj to miejsce dziś. Przedstaw na plakacie, jakie nastąpiły zmiany.

 

Kapliczki warszawskie
Na warszawskiej Pradze, na podwórkach przedwojennych kamienic, zachowały się niewielkie kapliczki. Kiedyś, zwłaszcza podczas wojny spotykali się przy nich mieszkańcy na wspólnych modlitwach. Wybierz się na fotospacer i przygotuj wystawę zdjęć tych miejsc.

 

Po drugiej stronie obrazu 
Wybierzcie obraz przedstawiający Warszawę lub wydarzenia w Warszawie. W kostiumach, stylizowanych na tę epokę, zainscenizujcie scenkę uwiecznioną przez malarza.. Możecie też zrobić współczesną wersję tej sceny. Zróbcie sesję zdjęciową (kategoria grupowa)

 

Nowoczesna metropolia
Rozejrzyj się po naszym mieście i dostrzeż, jak przez ostatnie 25 lat od zmiany ustroju, zmieniło się w nowoczesne miasto. Który nowoczesny  budynek lub miejsce podoba ci się najbardziej; który najchętniej pokazał(a)byś cudzoziemcom jako swoją warszawską dumę. Przygotuj makietę takiego miejsca..

 

Zaprojektuj swoją Warszawę
Mieszkańcy Warszawy mogą wpływać na wygląd swojego miasta i składać propozycje zmian do urzędu gminy. Jeżeli widzisz, że w Twojej dzielnicy brakuje np.  skweru dla rolkarzy i parkurowców, ścieżki rowerowej, ostoi dla ptaków czy ścieżki edukacyjnej to przygotuj swoja propozycję i projekt (rysunek i opis) złóż na razie do nas, a z czasem może do urzędu gminy.

 

Nadajemy na żywo z Warszawy
Udaj się w miejsce, gdzie miało miejsce ważne, historyczne wydarzenie i  nagraj relację „na żywo”.

 

Historia rodzinna
Przedstaw, w formie scenariuszu filmowego, historię swojej rodziny, związaną z Warszawą

 

Chopin w Warszawie
Nakręć film z wycieczki śladami Chopina, w którym, w jednej ze scen, wykonaszfragment utworu Chopina.

 

Warszawskie słoiki
W Warszawie pracuje bardzo wiele osób, które przyjechały tu z innych części kraju. Ponad połowa Warszawiaków nie urodziła się w Warszawie. Przezwisko „słoiki” wzięło się stąd, że wielu z nich przywozi z rodzinnych domów jedzenie zamknięte w słoikach. Przygotuj ilustrowane przepisy na regionalne potrawy, które mogli by zamknąć w słoiku i  przywieść ze sobą Warszawiacy pochodzący z innych regionów Polski.

 

Syrenka warszawska
Przedstaw w ciekawej technice plastycznej Twoją wizję syrenki.

 

Kamienica z historią
Przedstaw historię wybranej kamienicy ze Starego Miasta. Warto zajrzeć do książki pt. „Ostańce warszawskie”

 

Powrót do przeszłości
Przygotuj plakat, na którym przedstawisz cztery historyczne odsłony wybranego miejsca w Warszawie

 

Komu piosenkę
Ułóż piosenkę o Warszawie i wykonaj ją w ulubionym stylu muzycznym. Nagraj ją.

 

Odwróć się ku Wiśle
Przygotuj informator o tym co się dzieje nad Wisłą w Warszawie, co można robić i zobaczyć.

 

Wiślana autostrada
Dowiedz się kto i dlaczego podróżuje Wisłą, jakie napotyka przeszkody. Weź pod uwagę nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Narysuj to, co uda Ci się ustalić.

 

Murale Warszawy
Odszukaj i sfotografuj ciekawe murale w Warszawie i zaznacz ich położenie na mapie. Zaprojektuj własny  na mur naszej szkoły.

 

Spacer nad Wisłę
Przygotuj fotoreportaż znad Wisły, zaznacz trasę spaceru na mapie.

 

Rowerem po Warszawie
Przygotuj przewodnik opisujący jedną ciekawą wycieczkę rowerową w Warszawie np wzdłuż skarpy wiślanej lub nad Wisłą.
Wywiad z Warszawiakiem
Zrekonstruuj wywiad z postacią historyczną zasłużoną dla Warszawy (np. Baryczkowie (wybitna rodzina kupców, posiadaczy kamienic na rynku starego miasta), księżna Aleksandra Augustowa Potocka (filantropka warszawska, fundatorka wielu budynków i dziel dobroczynnych), Jan i Antonina Żabińscy (organizatorzy warszawskiego zoo, którzy na jego terenie prowadzili podczas II wojny światowej działalność konspiracyjna i ukrywali żydów), Janusz Korczak (wychowawca sierot warszawskich i autor praw dziecka).

 

W nadwiślańskich zaroślach
Przedstaw w albumie nadwiślańskich mieszkańców: ptaki i inne zwierzęta.
Zagrajmy w Warszawę historyczną
Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której umieścisz przestrzenne ilustracje ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Warszawie.

 

Zagrajmy w Warszawę dla turystów

Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której przestawisz  najważniejsze zabytki i atrakcje Warszawy. Przygotuj ciekawe pionki (np. w kształcie bohaterów legend warszawskich: Złotej Kaczki, Bazyliszka, Syrenki) i ilustracje.

 

Zagrajmy w Warszawę, na mieście
Przygotuj scenariusz gry terenowej po Starym Mieście, wykorzystując nieoczywiste ciekawostki

 

Byli sobie wynalazcy
W klarowny sposób przedstaw wybrane odkrycie lub osiągnięcie naukowe dokonane w Warszawie, lub przez Warszawiaka (np. złamanie kodu Enigmy lub osiągnięcia Janusza Groszkowskiego)

 

Pamiątka z Warszawy
Turyści chętnie kupują pamiątki z jakiegoś miejsca. Zaprojektuj kolekcję przedmiotów(koszulki, kubki, długopisy, nalepki, itp.), które warto oferować dzieciom i dorosłym na pamiątkę z Warszawy.

 

Prezent dla małego Warszawiaka
Zaprojektuj i wykonaj zabawkę edukacyjną o Warszawie dla małego dziecka. Mogą to być między innymi puzzle, klocki lub własnoręcznie przygotowane przez Ciebie ilustracje do kolorowania .

 

Zielona Warszawa

Prawie ¼ obszaru Warszawy stanowią tereny zieleni: parki, skwery i ogrody, co jest wyjątkowe wśród europejskich miast. Przygotuj dużą mapę lub makietę Warszawy, która pokaże jak wiele zieleni jest w naszej Stolicy. Zilustruj i podpisz najważniejsze parki, rezerwaty, ogrody

Zwierzęta w mieście

Miasto, oprócz ludzi, zamieszkują też zwierzęta. Dowiedz się jakie zwierzęta można spotkać w Warszawie. Przedstaw te często spotykane i rzadkich gości. Możesz to zrobić w formie plakatu, gry, prezentacji albo innej dowolnej, ciekawej formie.

Zadania Warszawa

Oto ostatnie już zadania. Tym razem Warszawa. Termin do końca kwietnia.

Najwyższy w Warszawie
Przygotuj makietę kilku budynków,  które były w przeszłości najwyższymi budynkami Warszawy (druga siedziba Cedergrena (późniejsza PASTa), kościół św. Trójcy (luterański), pasaż Simonsa, Prudential oraz powojenne wysokościowce, których coraz więcej przybywa w centrum miasta

Dawniej i dziś
Znajdź rycinę albo fotografię przedstawiającą miejsce w Warszawie w przeszłości. Znajdź i obejrzyj to miejsce dziś. Przedstaw na plakacie, jakie nastąpiły zmiany.

Kapliczki warszawskie
Na warszawskiej Pradze, na podwórkach przedwojennych kamienic, zachowały się niewielkie kapliczki. Kiedyś, zwłaszcza podczas wojny spotykali się przy nich mieszkańcy na wspólnych modlitwach. Wybierz się na fotospacer i przygotuj wystawę zdjęć tych miejsc.

Po drugiej stronie obrazu
Wybierzcie obraz przedstawiający Warszawę lub wydarzenia w Warszawie. W kostiumach, stylizowanych na tę epokę, zainscenizujcie scenkę uwiecznioną przez malarza.. Możecie też zrobić współczesną wersję tej sceny. Zróbcie sesję zdjęciową (kategoria grupowa)

Nowoczesna metropolia
Rozejrzyj się po naszym mieście i dostrzeż, jak przez ostatnie 25 lat od zmiany ustroju, zmieniło się w nowoczesne miasto. Który nowoczesny  budynek lub miejsce podoba ci się najbardziej; który najchętniej pokazał(a)byś cudzoziemcom jako swoją warszawską dumę. Przygotuj makietę takiego miejsca..

Zaprojektuj swoją Warszawę
Mieszkańcy Warszawy mogą wpływać na wygląd swojego miasta i składać propozycje zmian do urzędu gminy. Jeżeli widzisz, że w Twojej dzielnicy brakuje np.  skweru dla rolkarzy i parkurowców, ścieżki rowerowej, ostoi dla ptaków czy ścieżki edukacyjnej to przygotuj swoja propozycję i projekt (rysunek i opis) złóż na razie do nas, a z czasem może do urzędu gminy.

Nadajemy na żywo z Warszawy
Udaj się w miejsce, gdzie miało miejsce ważne, historyczne wydarzenie i  nagraj relację „na żywo”.

Historia rodzinna
Przedstaw, w formie scenariuszu filmowego, historię swojej rodziny, związaną z Warszawą

Chopin w Warszawie
Nakręć film z wycieczki śladami Chopina, w którym, w jednej ze scen, wykonasz fragment utworu Chopina.

Warszawskie słoiki
W Warszawie pracuje bardzo wiele osób, które przyjechały tu z innych części kraju. Ponad połowa Warszawiaków nie urodziła się w Warszawie. Przezwisko „słoiki” wzięło się stąd, że wielu z nich przywozi z rodzinnych domów jedzenie zamknięte w słoikach. Przygotuj ilustrowane przepisy na regionalne potrawy, które mogli by zamknąć w słoiku i  przywieść ze sobą Warszawiacy pochodzący z innych regionów Polski.

Syrenka warszawska
Przedstaw w ciekawej technice plastycznej Twoją wizję syrenki.

Kamienica z historią
Przedstaw historię wybranej kamienicy ze Starego Miasta. Warto zajrzeć do książki pt. „Ostańce warszawskie”

Powrót do przeszłości
Przygotuj plakat, na którym przedstawisz cztery historyczne odsłony wybranego miejsca w Warszawie

Komu piosenkę
Ułóż piosenkę o Warszawie i wykonaj ją w ulubionym stylu muzycznym. Nagraj ją.

Odwróć się ku Wiśle
Przygotuj informator o tym co się dzieje nad Wisłą w Warszawie, co można robić i zobaczyć.

Wiślana autostrada
Dowiedz się kto i dlaczego podróżuje Wisłą, jakie napotyka przeszkody. Weź pod uwagę nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Narysuj to, co uda Ci się ustalić.

Murale Warszawy
Odszukaj i sfotografuj ciekawe murale w Warszawie i zaznacz ich położenie na mapie. Zaprojektuj własny  na mur naszej szkoły.

Spacer nad Wisłę
Przygotuj fotoreportaż znad Wisły, zaznacz trasę spaceru na mapie.

Rowerem po Warszawie
Przygotuj przewodnik opisujący jedną ciekawą wycieczkę rowerową w Warszawie np wzdłuż skarpy wiślanej lub nad Wisłą.
Wywiad z Warszawiakiem
Zrekonstruuj wywiad z postacią historyczną zasłużoną dla Warszawy (np. Baryczkowie (wybitna rodzina kupców, posiadaczy kamienic na rynku starego miasta), księżna Aleksandra Augustowa Potocka (filantropka warszawska, fundatorka wielu budynków i dziel dobroczynnych), Jan i Antonina Żabińscy (organizatorzy warszawskiego zoo, którzy na jego terenie prowadzili podczas II wojny światowej działalność konspiracyjna i ukrywali żydów), Janusz Korczak (wychowawca sierot warszawskich i autor praw dziecka).

W nadwiślańskich zaroślach
Przedstaw w albumie nadwiślańskich mieszkańców: ptaki i inne zwierzęta.
Zagrajmy w Warszawę historyczną
Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której umieścisz przestrzenne ilustracje ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Warszawie.

Zagrajmy w Warszawę dla turystów

Przygotuj grę planszową, w kształcie planu Warszawy, na której przestawisz  najważniejsze zabytki i atrakcje Warszawy. Przygotuj ciekawe pionki (np. w kształcie bohaterów legend warszawskich: Złotej Kaczki, Bazyliszka, Syrenki) i ilustracje.

Zagrajmy w Warszawę, na mieście
Przygotuj scenariusz gry terenowej po Starym Mieście, wykorzystując nieoczywiste ciekawostki

Byli sobie wynalazcy
W klarowny sposób przedstaw wybrane odkrycie lub osiągnięcie naukowe dokonane w Warszawie, lub przez Warszawiaka (np. złamanie kodu Enigmy lub osiągnięcia Janusza Groszkowskiego)

Pamiątka z Warszawy
Turyści chętnie kupują pamiątki z jakiegoś miejsca. Zaprojektuj kolekcję przedmiotów (koszulki, kubki, długopisy, nalepki, itp.), które warto oferować dzieciom i dorosłym na pamiątkę z Warszawy.

Prezent dla małego Warszawiaka
Zaprojektuj i wykonaj zabawkę edukacyjną o Warszawie dla małego dziecka. Mogą to być między innymi puzzle, klocki lub własnoręcznie przygotowane przez Ciebie ilustracje do kolorowania .

Zielona Warszawa

Prawie ¼ obszaru Warszawy stanowią tereny zieleni: parki, skwery i ogrody, co jest wyjątkowe wśród europejskich miast. Przygotuj dużą mapę lub makietę Warszawy, która pokaże jak wiele zieleni jest w naszej Stolicy. Zilustruj i podpisz najważniejsze parki, rezerwaty, ogrody

 

Zwierzęta w mieście

Miasto, oprócz ludzi, zamieszkują też zwierzęta. Dowiedz się jakie zwierzęta można spotkać w Warszawie. Przedstaw te często spotykane i rzadkich gości. Możesz to zrobić w formie plakatu, gry, prezentacji albo innej dowolnej, ciekawej formie.