Zadania z drugiego obszaru „Pomorze i Mazury”

Zadania do 3 etapu projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Obszar II – POMORZE I MAZURY

Termin I: do 19 grudnia
Punktacja: od 0-10 pkt za zadanie, + 5 punktów za oddanie w terminie, + 10 punktów za pracę w języku obcym

1.    „Gotyk na dotyk”
Przygotuj makietę wybranego zamku krzyżackiego lub toruńskiej kamienicy mieszczańskiej (np. Krzywa Wieża). Staraj się zachować odpowiednie proporcje. Podkreśl szczególnie elementy gotyckie.

2.    „Narysuj mi Toruń”
Narysuj komiks przedstawiający jedną z legend toruńskich. Pamiętaj, aby legenda miała w tle autentyczną architekturę toruńską.

3.    „Toruńskie pierniki”
Przygotuj piękne pierniki według staropolskiej receptury. Sfotografuj je w świątecznej aranżacji i dostarcz zdjęcie w formacie A4 organizatorom.

4.    „Szpieg u Wielkiego Mistrza”
Wyobraź sobie, że znalazłaś/-eś się na zamku krzyżackim w Malborku ok. 1405 r. Jesteś gościem wielkiego mistrza  ale jednocześnie wiernym poddanym polskiego króla. Wiesz że szykuje się wojna i być może zdobywanie zamku. Wszystko jest ważne: rozmieszczenie pomieszczeń, liczba rycerzy, tajne przejścia, podsłuchy. Zdaj relację pisemną królowi Władysławowi Jagielle, co się dzieje na zamku w Malborku? Dodaj plany zamku.

5.    „Wiadomości wieczorne z 15 lipca 1410”
Nagrajcie migawkę z wydarzeń pod Grunwaldem, pokażcie dowódców i przełomowe momenty bitwy. W relacji postarajcie się o krótkie wywiady z bohaterami bitwy. Nagrajcie wydanie Wiadomości na płytkę CD.

6.    „Pokonaj Krzyżaków”
Przygotuj grę planszową, przedstawiającą rozmieszczenie zamków krzyżackich na Pomorzu i Mazurach i  wymyśl reguły, które pozwolą stoczyć wojnę i uwolnić te ziemie od Krzyżaków

7.    „Zlecenie od króla Prus”
Jest początek XIX wieku. Handel kwitnie, nie ma jednak ani kolei, ani autostrad. Towary przewozi się głownie statkami. Ale jak transportować towary z Prus do Morza Bałtyckiego? Szczególnie cenna jest sosna taborska, potrzebna do budowy masztów okrętowych. Rosną one w okolicach Miłomłyna. Przyjmij zlecenie króla Prus na drogę wodną między Bałtykiem a Prusami Wschodnimi. Przedstaw XIX wieczne rozwiązanie tego problemu.

8.    „W krainie Olędrów”
Wybierz się w wyobraźni na Żuławy Wiślane, do krainy holenderskich osadników. Dowiedz się kim byli Olędrzy, jakiego byli wyznania i dlaczego pojawili się w Polsce. Odszukaj ślady ich kultury: domy podcieniowe, kanały, pochylnie, kapliczki, wiatraki, przydrożne kapliczki. Efekty swojej wirtualnej podróży przedstaw w dowolnej formie (np. plakat, album, prezentacja makieta osady, szkice z podróży)

9.    „Młody inżynier”
Przygotuj makietę lub makiety urządzeń (śluzy, pochylnie) umożliwiających żeglugę Kanałem Elbląskim

10.    „Polska Amazonia”
Jezioro Druzno to niezwykłe jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych. Przedstaw to jezioro i jego mieszkańców w dowolnej, bogato ilustrowanej formie.

11.    „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”
Co odkrył Kopernik? Jak wyglądał według niego Układ Słoneczny? Dlaczego było to tak ważne i niepokojące w tamtych czasach odkrycie? Napisz donos na niego do papieża, dołącz ilustracje jego teorii.

12.    „Zgaduj zgadula – co to za kula?”
Dowiedz się, co Kopernik na warszawskim pomniku trzyma w ręku i zrób przybliżony model tego urządzenia (np. z drutu) i wyjaśnij do czego służyło.

13.    „Mówią wieki”
Na podstawie wybranych artykułów z magazynu historycznego „Mówią wieki” przygotuj razem z grupą prezentację naukową na temat historii Torunia. Te pracę można wykonać w grupie, na informatyce.

Zadania do projektu: „Cudze chwalicie swojego nie znacie”

Oto zadania do 2 etapu projektu (w nawiasie zaznaczone jest czy praca ma być wykonana w grupie (G) czy indywidualnie (I); jednocześnie podany jest zakres punktów, jakie można uzyskać w tym zadaniu). Termin oddawania prac 16 listopada 2012.

•    „Najwyższy w Warszawie”
Przygotuj makietę Warszawy przedstawiającą historycznie najwyższe budynki: druga siedziba Cedergrena (późniejsza PASTa), kościół św. Trójcy (luterański), pasaż Simonsa, Prudential oraz powojenne wysokościowce, których coraz więcej przybywa zwłaszcza w ścisłym centrum miasta. (G/I; 0-10pkt.)
•    „Dawniej i dziś”
Znajdź rycinę albo fotografię przedstawiającą miejsce w Warszawie w przeszłości. Przedstaw na plakacie, jakie nastąpiły zmiany i dlaczego. (I; 0-10pkt.)
•    „Po drugiej stronie obrazu”
Wybierzcie obraz przedstawiający Warszawę lub wydarzenia w Warszawie. Zainscenizujcie scenkę uwiecznioną przez malarza. Przygotujcie sobie kostiumy stylizowane na tę epokę. Zróbcie sesję zdjęciową.(G; 0-10pkt.)
•    „Warszawskie naj…”
Wybierz miejsce, które mieści się w kategorii naj (najważniejsze, najpiękniejsze, największe, najbardziej atrakcyjne, najstarsze itd.). Przedstaw je w przestrzennej formie plastycznej.(I; 0-10pkt.)
•    „Nadajemy na żywo z Warszawy”
Udaj się w miejsce, gdzie miało miejsce ważne, historyczne wydarzenie i  nagraj relację „na żywo”. (I; 0-10pkt.)
•    „Historia rodzinna”
Przedstaw, w formie scenariuszu filmowego, historię swojej rodziny, związaną z Warszawą (I; 0-10pkt.)
•    „Chopin w Warszawie”
Nakręć film z wycieczki śladami Chopina, w którym, w jednej ze scen, wykonasz fragment utworu Chopina. (I; 0-10pkt.)
•    „Kamienica z historią”
Przedstaw historię wybranej kamienicy ze Starego Miasta. Warto zajrzeć do książki pt. „Ostańce warszawskie” (I; 0-7pkt.)
•    „Powrót do przeszłości”
Przygotuj plakat, na którym przedstawisz cztery historyczne odsłony wybranego miejsca w Warszawie (I; 0-10pkt.)
•    „Komu piosenkę”
Ułóż piosenkę o Warszawie i wykonaj ją w ulubionym stylu muzycznym. Nagraj ją. (G/I; 0-10pkt.)
•    „Odwróć się ku Wiśle”
Przygotuj informator o tym co się dzieje nad Wisłą w Warszawie, co można robić i zobaczyć. (I; 0-7pkt.)
•    „Wiślana autostrada”
Dowiedz się kto i dlaczego podróżuje Wisłą, jakie napotyka przeszkody. Weź pod uwagę nie tylko ludzi ale i zwierzęta (I; 0-10pkt.)
•    „Murale Warszawy”
Odszukaj i sfotografuj ciekawe murale w Warszawie i zaznacz ich położenie na mapie. Zaprojektuj własny  na mur naszej szkoły. (I; 0-7pkt.)
•    „Spacer nad Wisłę”
Przygotuj fotoreportaż znad Wisły, zaznacz trasę spaceru na mapie. (I;0-7pkt.)
•    „Rowerem po Warszawie”
Przygotuj przewodnik opisujący jedną ciekawą wycieczkę rowerową w Warszawie: wzdłuż skarpy wiślanej lub nad Wisłą. (I; 0-10pkt.)
•    „Wywiad z Warszawiakiem”
Zrekonstruuj wywiad z osobą zasłużoną dla Warszawy (postacią historyczną) np. Baryczkowie (wybitna rodzina kupców, posiadaczy kamienic na rynku starego miasta), księżna Aleksandra Augustowa Potocka (filantropka warszawska, fundatorka wielu budynków i dziel dobroczynnych), Jan i Antonina Żabińscy (organizatorzy warszawskiego zoo, którzy na jego terenie prowadzili podczas II wojny światowej działalność konspiracyjna i ukrywali żydów), Janusz Korczak (wychowawca sierot warszawskich i autor praw dziecka). (I; 0-7pkt.)
•    „W nadwiślańskich zaroślach”
Przedstaw w albumie nadwiślańskich mieszkańców: ptaki i inne zwierzęta. (I; 0-7pkt.)
•    „Zagrajmy w Warszawę”
Przygotuj planszę do gry, w kształcie planu Warszawy, na której umieścisz przestrzenne ilustracje ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Warszawie. (I; 0-10pkt.)
•    „Zagrajmy w Warszawę, na mieście”
Przygotuj scenariusz gry terenowej po Starym Mieście, wykorzystując nieoczywiste ciekawostki (I; 0-10pkt.)
•    „Byli sobie wynalazcy”
W klarowny sposób przedstaw wybrane odkrycie lub osiągnięcie naukowe dokonane w Warszawie, lub przez Warszawiaka (np. złamanie kodu Enigmy lub osiągnięcia Janusza Groszkowskiego) (I; 0-7 pkt.)
•    „Warsaw, Warschau, Vasovie”
Zaprezentuj swoją pracę w obcym języku (angielski lub niemiecki) (I; 0-10pkt.)

Konkurs na logo projektu

Pierwsze zadanie projektu to opracowanie jego LOGO.

Symbol projektu czyli logo powinien pokazywać, że Polska ma wielkie bogactwo kulturowe i przyrodnicze, którym może pochwalić się w Europie.

Zasady wykonywania logo omówione zostaną na lekcjach plastyki.

Technika wykonania logo: grafika komputerowa albo praca plastyczna czarnobiała lub kolorowa.

Indywidualne (tylko jeden autor) projekty należy oddać do 30 września 2012 r. p. Julicie  Gredeckiej lub przesłać na adres julita@sprjp2.edu.pl

Regulamin

„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE  – czyli polskie dziedzictwo w Europie”

Uwaga – od dnia 15.11.2012r nastąpiły zmiany w regulaminie w punktach: 4,6 i 7 dotyczące terminów i punktacji.

Projekt adresowany do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie, realizowany przy życzliwej współpracy rodziców i nauczycieli.

1.

Projekt europejski ma przybliżać uczniom klas IV-VI  dziedzictwo Polski w Europie, szczególnie wyjątkowe osiągnięcia kultury i natury wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO (rezygnujemy z zadań dla dzieci dotyczące Auschwitz-Birkenau). Na liście tej znajduje się  dotąd  13 obszarów dziedzictwa,  w niektórych sytuacjach projekt będzie sugerował poznanie mniej znanych, a też ciekawych obiektów historycznych lub przyrodniczych, zwłaszcza w Warszawie i na Mazowszu. Systematyczne wykonywanie zadań prowadzi do zdobycia odznaki – Młody Polak w Europie, przyznawanej na uroczystościach związanych ze Świętem  Konstytucją 3 Maja..

2.

Projekty wykonywane przez uczniów mają za zadanie:

  • rozbudzenie ciekawości i zainteresowanie bogactwem kulturowym i przyrodniczym swojego kraju,
  • rozwijanie ich umiejętności – (np. rozpoznawanie tego, co wyjątkowe kulturze polskiej, co wyróżnia ją w Europie, oprowadzanie w języku obcym po wybranych obiektach polskiego dziedzictwa,
  • trenowanie posługiwania się technikami informatycznym – poszukiwanie informacji i rozliczanie się z zadań umieszczonych na platformie informatycznej,
  • zdobywanie wiedzy w ciekawy sposób (gry miejskie, zwiedzanie i warsztaty),
  • Ćwiczenie  umiejętności współpracy – grupowe zadania i integracja klasy wokół zadań intelektualnych,
  • kształtowanie systematyczności  pracy (regularne wykonywanie zadań)

3.

Udział  w projekcie jest dobrowolny, ale niektóre z zadań (te, zgodne z podstawą programową) mogą zostać włączone przez nauczyciela jako forma realizacji programu jego przedmiotu

4.

W roku szkolnym 2012/2013 zadania projektowe w 6 obszarach geograficznych ogłaszane będą co miesiąc na stronie internetowej szkoły, w zakładce projekty. Podany zostanie też termin wykonania zadania. Prace oddane w pierwszym terminie, określonym dla każdego obszaru otrzymują 5 dodatkowych punktów. Termin drugi upływa 27 marca 2013 (Wielka Środa) i dotyczy wszystkich obszarów oprócz ostatniego (Mazowsza). Termin trzeci dotyczy tylko Mazowsza i upływa 26 kwietnia 2013r.

5.

Część aktywności  realizowana będzie na lekcjach przedmiotowych, część będą to projekty realizowane na wycieczkach klasowych lub na zajęciach kółek pozalekcyjnych, a niektóre uczeń będzie realizował samodzielnie. Zadania będą zróżnicowane pod względem trudności, formy i tematyki (makiety, przewodnik rowerowy, gra planszowa lub komputerowa, reportaż fotograficzny, sprawozdanie z wycieczki etc.)  Do organizacji wycieczek zaproszeni są też rodzice i opiekunowie ucznia.

6.

Każda z aktywności będzie punktowana. Za udział w konkursie na logo można zdobyć 10 pkt. Nauczyciel może wykorzystać punkty do wystawienia dodatkowych cen ze swojego przedmiotu.  Suma zdobytych punktów będzie podstawą  przyznania odznaki. Punkty zdobyte w jednym roku można zgłosić do odznaki lub przenieść na następny rok.

7.

Do zdobycia odznaki trzeba wykonać  samodzielnie przynajmniej jedno zadanie z każdego obszaru geograficznego oraz zdobyć:

  • na złotą odznakę – 150 punktów oraz wykonać dobrze przynajmniej jedno zadanie w języku obcym
  • na srebrną odznakę – 110 punktów
  • na brązową odznakę –  80 punktów

Punkty można sprawdzić w Dzienniczku Elektronicznym.

8.

Przewidywany terminarz:

Miesiąc Obszar Geograficzny
Wrzesień 2012 Ogłoszenie projektu, konkurs na logo projektu
Październik 2012 Warszawa
Listopad 2012 Mazury i Pomorze Toruń, Malbork
Grudzień2012/Styczeń 2013 Małopolska (Stare Miasto w Krakowie, Kopalnia Soli Wieliczce, drewniana architektura: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Sękowa, Lipnica Murowana)
Luty 2013 Śląsk: Jaworz, Świdnica, Wrocław, ;
Marzec 2013 Polska południowo-wschodnia (stare miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska)
Kwiecień 2013 Mazowsze

9.

Efekty prac są wywieszane na tablicy projektu.

Uroczyste zakończenie projektu i przyznanie odznaki Młody Polak w Europie nastąpi podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.