MAŁOPOLSKA – zadania z III obszaru

Plik do pobrania zadań w formacie Word ściągniesz klikając w ten tekst

„Cudze chwalicie, swojego nie znacie”

 

MŁODY POLAK W EUROPIE

MAŁOPOLSKA – zadania z III obszaru – termin 15 luty

Ocalić od zapomnienia

Z wielkiej liczby dawnych drewnianych kościołów zostało już tylko kilkanaście. Narysuj jeden z drewnianych kościółków małopolskich wpisanych na listę UNESCO (w Bliznem, Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej, Haczowie, Sękowej); narysuj  w całości lub jego ciekawe fragmenty.

Tropem Skarbnika, ducha kopalni

Kopania w Wieliczce słynie nie tylko z fantastycznych komór, korytarzy i pięknych kryształów soli. Obok dzieł natury zachwycają także dzieła rąk ludzkich – rzeźby solne. Poszukaj ilustracji w Internecie i spróbuj sam wykonać kopię jednej z rzeźb solnych – nie w soli jednak a w szarym mydle.

Skąd się wzięła sól w Wieliczce

Legendy mówią że dzięki świętej Kindze i jej pierścieniowi mamy w Polsce sól. Tymczasem tak naprawdę przed milionami lat rozciągało się tu morze, w którym powstawały kryształki soli. Spróbuj sam wyhodować kryształy soli z takiego niby morza (czyli nasyconego solą roztworu). Opisz i zilustruj zdjęciami swoje doświadczenie. Poszukaj dodatkowo zdjęć rozmaitych kryształów soli.

Oferta dla każdego

Jako pracownik agencji turystycznej masz za zadanie przygotować oferty zwiedzania kopalni w Wieliczce dla różnych klientów: rodziny z trójką dzieci, wysportowanego młodzieńca, miłośnika sportów ekstremalnych oraz dla starszej pani, chorej na astmę. Korzystając ze strony internetowej kopalni przygotuj odpowiednie foldery z pełną informacją – atrakcje, godziny, ceny biletów, posiłek, pamiątki itp.

Ile wierzchołków ma Babia Góra

Babia Góra to królowa Beskidów. Z masy solnej lub innego materiału przygotuj makietę tej pięknej góry. Zaznacz u jej podstawy pobliskie miejscowości, ukaż piętra roślinności, szlaki, schronisko na Markowych Szczawinach itp.

Biblia dla ubogich

Biblia pauperum czyli Biblia dla ubogich a raczej tych, którzy nie nauczyli się czytać ani pisać. W średniowieczu czytać i pisać uczono tyko dzieci ludzi bogatych. Biedni mogli poznać najważniejsze prawdy tylko przez obrazy. W kościołach rysowano dla nich Sceny biblijne jak „komiks”. Tak tez przedstawione są modlitwy Ojcze nasz i wierze w Boga w drewnianych kościołach w Binarowej i w Bliznem. Obejrzyjcie slajdy na lekcji religii (lub historii), porozmawiajcie o tym, jakie sceny przedstawiają, czego można się dowiedzieć z tych obrazków o ludziach, do których były skierowane. I narysujcie współczesną ilustrację wybranych przykazań lub prawd wiary.

Krakowska szopka

W okresie Bożego Narodzenia w kamienicy Krzysztofory prezentowane są tradycyjne krakowskie szopki. Jezus przychodzi na świat we wnętrzu jednego z krakowskich  kościołów.  Wykonaj szopkę,  która będzie modelem wybranego krakowskiego kościoła.

Wirtualny spacer w czasie

Wybierz się na wirtualny spacer po Rynku Krakowskim. Spotkaj postacie z przeszłości, z literatury, z legend np. Adama Mickiewicza, który zejdzie z pomnika, kupca średniowiecznego, który zaprasza Was do straganów w sukiennicach, uczestnika hołdu pruskiego ,który właśnie opuszcza tę ceremonie i udaje się na ucztę. Może zagadacie z zaczarowanym koniem z dorożki? Może potrącą was mieszkańcy strwożeni napadem Tatarów? Miejcie oczy i uszy otwarte. Na krakowskim rynku dzieją się cuda. Opis spaceru musi się zmieścić na 2 kartkach A4.

Cracow, Krakau, Cracovie

Zabierz na spacer po Krakowie cudzoziemca przedstaw mu najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w jego języku

Nobliści w Krakowie

Kraków to miasto, w którym w XX wieku mieszkało najwięcej polskich Noblistów. Laureatka literackiej Nagrody Nobla tworzyła limeryki i lepieje.  Na wzór je twórczości ułóż i Ty przynajmniej jedną z tych form literacko-plastycznych.

Na krakowskim rynku

Rynek krakowski, zabytkowy i współczesny  – fotoreportaż (20 wybranych zdjęć)

Zostań młodym architektem

szkic fasady wybranego budynku (sfotografuj budynek z różnych stron i zrób zbliżenia detali; w domu wykonaj dokładny szkic, zwracając uwagę na detale)

Rynek okiem Krakusa

Reportaż: na podstawie wywiadu lub wywiadów z kwiaciarką, fiakrem i innymi mieszkańcami Krakowa przygotuj własną relację ze dzisiejszego rynku krakowskiego

Na kalwaryjskich dróżkach

Przygotuj wystawę fotograficzną o kapliczkach w Kalwarii Zebrzydowskiej (zrób zdjęcia, wybierz najciekawsze i zaprojektuj ciekawą, efektowną ekspozycję)

Kalwaria Karola Wojtyły

Spróbuj wczuć się w nastrój Kalwarii Zebrzydowskiej miejsca i wyjaśnić w formie pracy pisemnej dlaczego było ono tak ważne dla Karola Wojtyły – chłopca, księdza, papieża.

 

Plik do pobrania zadań w formacie Word ściągniesz klikając w ten tekst