Pomorze zadania
Dokument DOCX: pomorze-zadania
MAZURY I POMORZE
Prace z trzeciego obszaru prosimy oddać 12 grudnia 2016. Punktualność nagradzamy pięcioma punktami.
- „Gotyk na dotyk”
Przygotuj makietę wybranego zamku krzyżackiego lub toruńskiej kamienicy mieszczańskiej (np. Krzywa Wieża). Staraj się zachować odpowiednie proporcje. Podkreśl szczególnie elementy gotyckie. - „Narysuj mi Toruń”
Narysuj komiks przedstawiający jedną z legend toruńskich. Pamiętaj, aby legenda miała w tle autentyczną architekturę toruńską. - „Toruńskie pierniki”
Przygotuj piękne pierniki według staropolskiej receptury. Sfotografuj je w świątecznej aranżacji i dostarcz zdjęcie w formacie A4 organizatorom. - „Szpieg u Wielkiego Mistrza”
Jest rok 1405 r. a Ty znalazłaś/-eś się na zamku krzyżackim w Malborku. Szykuje się wojna. Będąc wiernym poddanym polskiego króla musisz przekazać mu wszystko co wiesz o zamku: system obronny, rozmieszczenie pomieszczeń, liczba rycerzy, tajne przejścia, podsłuchy. Napisz tajny list do króla Władysława Jagiełły o tym, co się dzieje na zamku w Malborku. Dodaj plany zamku. - „Wiadomości wieczorne z 15 lipca 1410” – to może być praca grupowa!
Nagrajcie migawkę z wydarzeń pod Grunwaldem, pokażcie dowódców i przełomowe momenty bitwy. W relacji postarajcie się o krótkie wywiady z bohaterami bitwy. Nagrajcie wydanie Wiadomości na płytkę CD. - „Pokonaj Krzyżaków”
Przygotuj grę planszową, przedstawiającą rozmieszczenie zamków krzyżackich na Pomorzu i Mazurach i wymyśl reguły, które pozwolą stoczyć wojnę i uwolnić te ziemie od Krzyżaków. Pionki do gry powinny mieć formę figurek rycerzy polskich, litewskich lub krzyżackich. Spisz zasady gry i odniesienia historyczne. - Pokonaj Krzyżaków – RPG
Przygotuj poradnik dla mistrza gry oparty na faktach historycznych. Główna intryga gry dotyczyć ma pokonania Krzyżaków. Przygotuj karty postaci, które wcielą się w polskich, litewskich lub krzyżackich rycerzy. - „Zlecenie od króla Prus”
Jest początek XIX wieku. Jako kupiec stoisz przed nie lada problemem. Masz zamówienie na sosnę taborską, świetną do budowy masztów okrętowych. Rosną one w okolicach Miłomłyna. Ale trzeba ją dostarczyć na statki czekające w Gdańsku. Jak przetransportować towary z Prus do Morza Bałtyckiego? Przyjmij zlecenie i opisz jak Ci się to udało. Przedstaw mapę i XIX wieczne rozwiązanie problemu. - „W krainie Olędrów”
Wybierz się w wyobraźni na Żuławy Wiślane, do krainy holenderskich osadników. Dowiedz się kim byli Olędrzy, jakiego byli wyznania i dlaczego pojawili się w Polsce. Odszukaj ślady ich kultury: domy podcieniowe, kanały, pochylnie, kapliczki, wiatraki, przydrożne kapliczki. Efekty swojej wirtualnej podróży przedstaw w dowolnej formie (np. plakat, album, prezentacja, makieta osady, szkice z podróży) - „Młody inżynier”
Z klocków lego lub innych materiałów przygotuj makietę lub makiety urządzeń (śluzy, pochylnie) umożliwiających żeglugę Kanałem Elbląskim - „Polska Amazonia”
Jezioro Druzno to niezwykłe jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych. Przedstaw to jezioro i jego mieszkańców w dowolnej, bogato ilustrowanej formie. - „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”
Co odkrył Kopernik? Jak wyglądał według niego Układ Słoneczny? Dlaczego było to tak ważne i niepokojące w tamtych czasach odkrycie? Napisz donos na niego do papieża, dołącz ilustracje jego teorii. - „Zgaduj zgadula – co to za kula?”
Dowiedz się, co Kopernik na warszawskim pomniku trzyma w ręku i zrób przybliżony model tego urządzenia (np. z drutu) i wyjaśnij do czego służyło. - „Poduszka słodkich snów”
Przygotuj pokrowiec na poduszkę, na którym wyhaftujesz lub przyszyjesz aplikacje wzorowane na gwiazdozbiorach. Dołącz objaśnienia nazw gwiazdozbiorów. - „Ciastek”
Uszyj lub zrób na szydełku toruńska maskotkę. Będziesz mógł/a podarować ją na Święta wybranej osobie (najlepiej z torebką własnoręcznie upieczonych i ozdobionych pierniczków - „Pudełko –baszta”
Pierniczki możesz też zapakować do własnoręcznie wykonanego pudełka w kształcie jednej z baszt lub bram toruńskich murów.
- „Pocztówki Kopernika”
Mikołaj Kopernik nie pisał do rodziców, gdy studiował i pracował poza rodzinnym Toruniem. Wyobraź sobie że wysyłał jednak pocztówki. Narysuj kolekcję (min. 6) pocztówek z krótkimi tekstami, w których Mikołaj Kopernik opisuje swoje sprawy, bieżące wydarzenia, obserwacje. Nie musisz pisać po łacinie
- „Kajka – poeta Mazur”
Michał Kajka mieszkał w Ogródku, był Mazurem, promował w XIX wieku język polski. Przeczytaj jego wiersze np. na stronie http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,434.html i spróbuj zilustrować je zdjęciami z mazurskich wakacji. Przygotuj plakat pt. Kajka – poeta Mazur
- „Święta wariatka?”
Dorota z Mątowów to jedyna polska stygmatyczka. Jej dość skomplikowane życie możesz poznać na Mapie Kultury: http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,20670.html, a potem wierszem – jak miała wypowiadać się sama Dorota -przedstaw jej życiorys.
- Przewodnik po twierdzy
Na ziemiach polskich okupowanych w XIX wieku przez trzech zaborców pozostało wiele twierdz i umocnień, które zbudowano zgodnie z ówczesna sztuka fortyfikacyjną. Część z nich został wykorzystana podczas Wielkiej Wojny. Obejrzyj twierdze Boyen http://gizycko.nowoczesnyurzad.pl/kulturaln-e-gizycko/przewodnik-po-twierdzy-boyen/ i przygotuj ilustrowany słownik architektury fortecznej, w którym wyjaśnisz słowa: mur Carnota, kaponiera, poterna, wał, przeciwwale, kopuła pancerna, kurtyna, narys bastionowy, rawelin, płaszcz, nasyp, majdan.
- „Ornitolog w ptasim raju”
Dolina Dolnej Wisły to ptasie królestwo. Wiele gatunków wychowuje tam młode a wędrujące ptaki znajdują tam schronienie. Przygotuj grę planszową, w której planszą będzie Dolina Dolnej Wisły a wśród wysepek, piaszczystych łach, starorzeczy i lasów łęgowych skrywać się będą dzicy mieszkańcy tej krainy. Pionki- ornitolodzy wyruszają na bezkrwawe łowy.
- „Rzeczny potwór” – te pracę trzeba oddać WYŁĄCZNIE nauczycielce przyrody!
W dolnym biegu Wisły można spotkać dziwne stwory – minogi. Dowiedz się co to za zwierzę i w czym przypomina potwora. Przygotuj mrożąca krew w żyłach fotorelację z równie sensacyjnym opisem, która nadała by się na pierwszą stronę tabloidu (takiej gazety, która lubi sensacje)
- Najniższy punkt w Polsce
Autorzy podręczników do przyrody i geografii niepokoją się sprzecznymi informacjami na temat najniżej położonego punktu w Polsce. Wyśledź najnowsze informacje na ten temat. Poszukaj wiadomości w podręcznikach, atlasie i w internecie. Zbierz wiadomości o tym jak bada się i poszukuje takich miejsc. Zanotuj skąd i z kiedy pochodzą znalezione informacje. Spróbuj dowiedzieć się, czy najnowsze doniesienia zostały oficjalnie potwierdzone. Przedstaw aktualny stan wiedzy na ten temat.
Dokument DOCX: pomorze-zadania
Zadania Mazowsze
- Kurpiowski komiks
Kurpie to region, gdzie spotkać się można nie tylko z ciekawymi wzorami ludowymi ale także z gwarą kurpiowską. Narysuj komiks ilustrujący kurpiowskie opowiadanie (w załączniku, na końcu). Wykorzystaj w ilustracjach charakterystyczne motywy kurpiowskie a w dialogach kurpiowską gwarę.
- Bitwa warszawska
15 sierpnia 1920, tuż pod Warszawą rozegrała się bitwa, uznana za jedną z ważniejszych bitew w historii świata. Dowiedz się, kogo powstrzymała wtedy Polska Armia i przygotuj makietę tej bitwy.
- Bitwa warszawska – pamiątki po latach
Odwiedź miejsca upamiętniające Bitwę Warszawską w Ossowie, Radzyminie, Wyszkowie i Mińsku Mazowieckim i przygotuj z wycieczki reportaż ilustrowany zdjęciami.
- Puzzle w stylu gotyku mazowieckiego
Na Mazowszu spotkać można wiele kościołów w stylu tzw. gotyku mazowieckiego (np. w Makowie Mazowieckiem, Przasnyszu, Czerwińsku). Na ich podstawie architekt Jan Zachwatowicz zaprojektował fasadę obudowywanej po wojnie Katedry Warszawskiej.
Poszukaj ilustracji tych kościołów i znajdź ich cechy wspólne. Z fotografi lub rysunków przygotuj puzle, które można będzie składać na kilka sposobów i łączyć elementy różnych kosciołów.
- Letnisko Otwock
Na przełomie XIX i XX wieku Otwock był popularnym miejscem letniego odpoczynku. Sprawdź, co ciekawego widziano w tej podwarszawskiej miejscowości i jacy sławni ludzie ją odwiedzali.
Przygotuj rysunkowy plan Otwocka z atrakcjami tamtych czasów. Dodaj rysunki lub zdjęcia zachowanych do dziś drewnianych willi budowanych w stylu świdermajer.
- Design kurpiowski
Przyjrzyj się plastycznym motywom folkloru kurpiowskiego np. w skansenie kurpiowskim w Nowogrodzie, Kadzidle, Myszyńcu. Wykorzystaj je i przygotuj projekt kolekcji gadżetów w stylu folk: koszulki, czapki, torby, pokrowiec na komórkę, kubek, smycz do kluczy itp. Postaraj się przygotować na wystawę choć jeden element kolekcji.
- Wyprawa rowerowa śladami Kościuszki
Okolice bitwy pod Maciejowicami prowadzą w piękne ostępy leśne, gdzie można napotkać lipę, pod która odpoczywał Tadeusz Kościuszko, rzekę Okrzejke forsowaną przez wojska. Przygotuj fotoreportaż z wyprawy. Możesz tez zahaczyć o Farmę Iluzji.
- Wiano królowej Bony
Jesteś, przeniesionym w czasie, sekretarzem królowej Bony. Władczyni ta otrzymała Mazowsze i zarządzała nim w bardzo nowoczesny i skuteczny sposób min. reformowała rolnictwo i rozbudowywała miasta . Sprawdź, co Mazowsze zawdzięcza królowej Bonie i przygotuj prezentację o dzisiejszym Mazowszu, która mogłaby zaciekawić królową. Pokaż, jak wyglądają obecnie miasta, wsie i pola uprawne
- Duchy na Mazowszu
Mazowieckie zamki skrywają nie jedną ponurą historię. Przygotuj scenariusz do filmu (na minimum 6 scen), oparty na jednej z niesamowitych mazowieckich legend. Możesz oprzeć się na opowieściach o zamkowych duchach (np z zamku w Liwie lub Czersku) albo na histori Pana Twardowskiego i jego lustra w Węgrowie.
- Mazowiecka sonda szkolna
Przygotuj listę 10-ciu najfajniejszych rzeczy na Mazowszu: np plaże nad Wisłą, wyciąg wakeboardowy, Centrum Nauki Kopernik, Farma Iluzji itp). Do każdego dodaj bardzo krótki opis (max. dwa zdania) i zdjęcie. Następnie przeprowadź ankietę w szkole, korzystając z pomocy wychowawcy i zaprezentuj jej wyniki.
- Szlak Książąt Mazowieckich
Przejrzyj w internecie stronę http://www.szlakksiazat.pl/. Po pierwsze dowiedz się co to jest Szlak Ksiąząt Mazowieckich i dlaczego warto go poznać. Po drugie sprawdź jakie imprezy odbędą się w najbliższym czasie na szlaku, w okolicach Warszawy. Po trzecie wybierz trzy ciekawe miejsca na szlaku, które chciałbyś odwiedzić. Wyniki swojej pracy przedstaw w postaci folderu, zachęcającego na wyprawę Szlakiem Książąt Mazowieckich.
- Urywki z mazowieckiej historii
Dowiedz się kim byli Książęta Mazowieccy i przedstaw najciekawsze fragmenty ich historii w postaci prezentacji lub plakatu.
Sprawdź np.:czego naprawdę dokonał Konrad Mazowiecki, w czym książę Janusz I Stary był podobny do Kazimierza Wielkiego, który z książąt mazowieckich walczył pod
Grunwaldem a który z nich chciał zostać królem, co umieli ostatni książęta mazowieccy i czy siostra Anna ich otruła?
Możesz skorzystać ze strony internetowej, podanej w poprzednim zadaniu
- Wydmy i bagna
W Puszczy Kampinoskiej sąsiadują ze sobą wydmy i bagna. Przygouj makietę terenu i roślinności, która pokaże jak różne to środowiska. Wykorzystaj fotografie drzew i innych roślin.
- Łowicki szalik
Charakterystycznym motywem stroju łowickiego jest pasiak, wełniana tkanina w różnokolorowe pasy. Spróbuj zrobić na drutach lub na szydełku szalik w łowickich barwach .
- Mazowieckie wierzby
W krajobrazie Mazowsza wyrózniają się wierzby rosnące na miedzach, przy drogach i rowach. Przygotuj plakat z mazowiecką wierzbą w roli głównej. Dowiedz się skąd charakterystyczny jej kształt i do czego wykorzystywano wierzbowe gałęzie i witki. Sprawdź czy jej sylwetka pojawia się w sztuce, poszukaj artystycznych zdjęć i przyrodniczych ciekawostek.
- Galeria fotografii
Wybierz się na mazowiecki plener fotograficzny. Spośród zrobionych przez siebie zdjęć wybierz 5 najładnieszych i zaprezentuj je na wystawie na szkolnym korytarzu. Jeśli chcesz, możesz jednocześnie wziąć udział w wojewódzkim konkursie fotograficznym; musisz tylko zdążyc przed 30 września i wpasować się w temat konkursu:”Nakręcone Mazowsze”. Szczegóły zobacz http://www.mazovia.pl/komunikaty/art,1519,vii-edycja-konkursu-fotograficznego-mazowsze-bliskie-sercu.html
- Śladami łosia
Łoś jest królem Puszczy Kampinoskiej. Wyobraś sobie że jesteś leśniczym, który tropi to wspaniałe zwierze. W ilustrowanym dzienniku opisz i narysuj ślady, jakie po sobie zostawia, miejsca i pory dnia, gdzie można go spotkać, pokarm, jakiego szuka i inne informacje, które mogą Ci się przydać w trakcie tropienia.
- Łowickie pająki
Wnętrz łowickich domów, pod sufitem wisiały często pająki – nie prawdziwe pająki, włochate i paskudne ale kolorowe lekkie konstrukcje ze słomy, tkanin, papieru, ptasich piórek, nasion grochu i innych materiałów. Spróbuj wykonać taką plastyczną konstrukcję i udekorować nią sufit Twojej klasy
Załącznik do zadania 1: Kurpiowskie opowiadanie
Dla gwary kurpiowskiej charakterystyczne jest zmiękczanie spółgłosek, posiada też wiele oryginalnych słów np.: Kurp to Kurpś, zamiast piwo mówi się psiwo, ofiara to osiara, miasto to mniasto, zaś kogut to psiejak.
Oto jedna z opowieści Adama Chętnika, Kurpsia a urodzenia i popularyzatora Kurpiowszczyzny. Przeczytaj ją głosno. Ojciec mój, Ponie swec nad jego duso, pojechoł z koniami na paśniki, niedaleko rzeki. Ojciec mój puścili konie pod ziecor, a sam zagrzebali się w kope siana, bo bylo chłodnawo. Naraz ojciec zidzą: pandzi cos od boru. Psies nie psies. Konie jak zobocyły to stworzenei zaceny drałować, gdzie chtóren móg. Oho, zilki – pomyśleli ociec i wtulili się w siano jesce głambziej. A zilk, przyleciał pod som stóg, wloz na rozgrzebane siano i przywaluł ojcu nogi. Jak zilk mnie tu zwietrzy, to roztarmosi – pomyśleli ociec. A zilk zacon już na dobre zietrzyć, pascanke osieroć i morde w saino wtykać. Cuja ociec, co bandzie biedo i wzion się an stary sposób. Trzeba zilka przestroszyć. A chłop buł tangi i mocny, piersi mioł zdrowe, a głos jak na obśtalunek. Jak ociec nie nabierze pzietrza, jak nie usykuja gardziel i jak nie wrzasną przeraźliwie! A zilk, jakby go nie było; skocuł z siana, fajtnon pare kozłów i zdech ze strochu.