Nowy regulamin 2018

Regulamin
„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE – czyli polskie dziedzictwo w Europie”

Projekt autorski p. Julity Gredeckiej i p. Kingi Preibisz –Wala adresowany jest do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie, a realizowany przy życzliwej współpracy rodziców i nauczycieli.

  1. Projekt europejski ma przybliżać uczniom klas IV-VI dziedzictwo Polski w Europie, szczególnie wyjątkowe osiągnięcia kultury i natury wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO (rezygnujemy z zadań dla dzieci dotyczące Auschwitz-Birkenau). Na liście tej znajduje się 14 obszarów dziedzictwa, w niektórych sytuacjach projekt będzie sugerował poznanie mniej znanych, a też ciekawych obiektów historycznych lub przyrodniczych, zwłaszcza w Warszawie i na Mazowszu. Systematyczne wykonywanie zadań prowadzi do zdobycia odznaki – Młody Polak w Europie, przyznawanej na uroczystościach związanych ze Świętem Konstytucją 3 Maja..
  2. Projekty wykonywane przez uczniów mają za zadanie:
  • rozbudzenie ciekawości i zainteresowanie bogactwem kulturowym i przyrodniczym swojego kraju,
  • rozwijanie ich umiejętności – (np. rozpoznawanie tego, co wyjątkowe kulturze polskiej, co wyróżnia ją w Europie, oprowadzanie w języku obcym po wybranych obiektach polskiego dziedzictwa,
  • trenowanie posługiwania się technikami informatycznym – poszukiwanie informacji i rozliczanie się z zadań umieszczonych na platformie informatycznej,
  • zdobywanie wiedzy w ciekawy sposób (gry miejskie, zwiedzanie i warsztaty),
  • ćwiczenie umiejętności współpracy – grupowe zadania i integracja klasy wokół zadań projektu,
  • kształtowanie systematyczności pracy (regularne wykonywanie zadań)

3.
Udział w projekcie jest dobrowolny, ale niektóre z zadań (te, zgodne z podstawą programową) mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela jako forma realizacji programu jego przedmiotu

4.
W roku szkolnym 2018/2019 zadania projektowe w 6 obszarach geograficznych ogłaszane będą co miesiąc na stronie internetowej szkoły, w zakładce projekty. Podany zostanie też
termin wykonania zadania. Prace oddane w terminie (wyznaczony jeden dzień), określonym dla każdego obszaru otrzymują 5 dodatkowych punktów. Termin ostateczny oddania prac upływa 23 kwietnia 2019 i dotyczy wszystkich obszarów.

5.
Część aktywności może być realizowana na lekcjach przedmiotowych, część uczeń będzie realizował samodzielnie. Zadania są zróżnicowane pod względem trudności, formy i tematyki (makiety, przewodnik rowerowy, gra planszowa lub komputerowa, reportaż fotograficzny, sprawozdanie z wycieczki etc.) Do organizacji wycieczek zaproszeni są też rodzice i opiekunowie ucznia, ale zadaniem dorosłych opiekunów jest tylko logistyka. Pprace projektowe uczniowie wykonują samodzielnie. Im więcej się przy tym nauczą, tym lepiej dla nich.

6.
Każda z aktywności będzie punktowana. Nauczyciel może wykorzystać punkty do wystawienia dodatkowych ocen ze swojego przedmiotu. Na ocenę celującą wymagana jest prezentacja pracy na lekcji historii lub przyrody. Decyzja o dopuszczeniu prezentacji należy do nauczyciela przedmiotu. Punkty dodatkowe za pracę w języku obcym przyznaje nauczyciel przedmiotowy po prezentacji pracy po angielsku lub niemiecku na lekcji.
Suma zdobytych punktów będzie podstawą przyznania odznaki. Punkty zdobyte w jednym roku można zgłosić do odznaki lub przenieść na następny rok.

7.
Do zdobycia odznaki trzeba wykonać samodzielnie przynajmniej jedno zadanie z każdego obszaru geograficznego oraz zdobyć:

  • na złotą odznakę – 150 punktów oraz wykonać dobrze przynajmniej jedno zadanie w języku obcym
  • na srebrną odznakę – 110 punktów
  • na brązową odznakę – 80 punktów

8.
Zdobycie odznaki może być podstawą do uzyskania oceny celującej na koniec roku z historii lub przyrody, pod warunkiem wykonania co najmniej czterech prac z tematyki danego przedmiotu oraz wypracowania średniej z przedmiotu minimum 4,5.

9.
Przewidywany terminarz:
Miesiąc                                              Obszar Geograficzny
wrzesień / październik 2018   Mazowsze
październik /listopad 2018      Śląsk
listopad/grudzień 2018             Mazury i Pomorze
styczeń/luty 2019                        Małopolska
Marzec 2019                                  Wschodnie Rubieże
Kwiecień 2019                               Warszawa

10.
Efekty prac oraz bieżąca punktacja są wywieszane na tablicy projektu oraz zamieszczane na stronie internetowej.

Uroczyste zakończenie projektu i przyznanie odznaki Młody Polak w Europie nastąpi podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Nagrodą dla najbardziej zaangażowanych uczestników projektu jest wycieczka.

MAŁOPOLSKA ZADANIA 2018-01

 

Plik WORD: Małopolska zadania

 

CZWARTY REGION TO MAŁOPOLSKA

Pomniki Historii to szczególne obiekty w Polsce, którym patronuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uznał, że na stulecie Niepodległości Polski, doprowadzi liczbę tych pomników do 100. My je będziemy sukcesywnie poznawać w 2018 roku. Termin oddawania prac z Małopolski upływa 13 lutego 2018 i tylko pracom przyniesionym tego dnia przyznajemy punkty z punktualność. Pamiętajcie podpisać swoją pracę. I zadbajcie, aby można ją było ciekawie i bezpiecznie dla pracy wyeksponować. Fotografujemy wszystkie prace oddane punktualnie. Bardzo nam zależy, abyście wykonywali prace SAMODZIELNIE. Rodziców prosimy o pomoc logistyczną i wiarę w możliwości twórcze dzieci. Patrzymy przy ocenie na wkład pracy dziecka.

Dlaczego Góry nazywają się Świętokrzyskie?

Sprawdź, jaki bezcenny skarb przechowywany jest u benedyktynów na Świętym Krzyżu. Trafił tam pod koniec panowania Piastów, ale sanktuarium znalazło się pod szczególna opieką króla z następnej dynastii – Władysława Jagiełły. Namaluj historię odnalezienia relikwii w stylu rusko-bizantyńskim (jak on wygląda możesz sprawdzić w kaplicy jagiellońskiej na Zamku w Lublinie), dodaj do malowideł scenę przekazania relikwii w ręce polskie i ich drogę na Święty Krzyż. Możesz o tym przeczytać na stronie: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/Lista_miejsc/miejsce.php?ID=3420

Ojciec Mateusz w Sandomierzu

W Sandomierzu kręcony jest serial z księdzem detektywem – ojcem Mateuszem w roli głównej. Napisz scenariusz jednego odcinka, w którym ważne będą miejsca Sandomierza jako Pomnika Historii. Znajdziesz je na stronie: http://www.sandomierz.pl/aktualnosci/relacje-zaproszenia/2017/listopad/sandomierz-pomnikiem-historii

Barokowa Szalowa

Przygotuj rozkładówkę wypasionego folderu o drewnianej Małopolsce, na której na narysujesz i objaśnisz ciekawostki Pomnika Historii: Szalowa – kościół parafialny św. Michała Archanioła. Zainteresowany turysta musi się dowiedzieć i zobaczyć, co to jest konstrukcja zrębowa, gont, układ bazylikowy, polichromia iluzjonistyczna, belka tęczowa. A także dokąd pojechać w najbliższej okolicy. Możesz skorzystać ze strony: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=190 oraz https://zabytek.pl/pl/obiekty/szalowa-kosciol-parafialny-pw-sw-michala-archaniola-4084

Wąchock – miasto cystersów i dowcipów

Na listę Pomników Historii zostało w tym roku wpisany również opactwo cystersów w Wąchocku. Przygotuj kalendarz adwentowy , w którym na tle (w okienkach) budynków opactwa zaprezentujesz ciekawostki , o tym wyjątkowym miejscu oraz znane ci dowcipy o Wąchocku. Możesz skorzystać ze strony: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/Lista_miejsc/miejsce.php?ID=3422

Cystersi – mistrzowie średniowiecznej architektury

W cysterskich kościołach w Sulejowie oraz w Wąchocku można się uczyć, czym był styl romański i gotycki. Przygotuj makiety min. 3 elementów romańskich lub gotyckich wzorowanych na architekturze cysterskiej z Sulejowa https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/Lista_miejsc/miejsce.php?ID=314 lub Wąchocka patrz zadanie powyżej. Może to być: sklepienie kolebkowe lub krzyżowo-żebrowe, kolumny, rozeta lub maswerk.

Wejdź na Kopiec Kościuszki

Najlepiej podczas wizyty w Krakowie zrób to osobiście. I przedstaw fotoreportaż. Ale niekoniecznie musisz jechać do Krakowa. Możesz odbyć też podróż wirtualną z Tadeuszem Kościuszką. Wejdź na stronę https://zabytek.pl/pl/obiekty/krakow-kopiec-kosciuszki-z-otoczeniem-4082, a później http://kopieckosciuszki.pl/pl/aktualnosci/niezwykle-muzeum-niezwyklego-bohatera i na podstawie podróży wirtualnej przygotuj ilustrowana taśmę czasu pokazującą dokonania i podróże Tadeusza Kościuszki. Żył on w czasach tworzenia się Stanów Zjednoczonych, rozbiorów Rzeczypospolitej oraz walk Napoleona w Europie i związanych z tym nadziei Polaków. Umieść wszystkie te wydarzenia wraz z ciekawymi komentarzami na taśmie czasu, np. w jakich okolicznościach postrzał w pupę okazał się raną zaszczytną?

Ocalić od zapomnienia

Z wielkiej liczby dawnych drewnianych kościołów zostało już tylko kilkanaście. Na drewnianej desce narysuj lub namaluj jeden z drewnianych kościółków małopolskich wpisanych na listę UNESCO (w Bliznem, Binarowej, Dębnie, Lipnicy Murowanej, Haczowie, Sękowej) lub jego ciekawe fragmenty.

 Biblia dla ubogich

Biblia pauperum to Biblia dla ubogich a raczej dla tych, którzy nie umieją czytać ani pisać. W średniowieczu mało kto potrafił czytać i pisać. Wierni poznawali biblijne historie i prawdy wiary poprzez obrazy. W kościołach rysowano dla nich Sceny biblijne jak „komiks”. W drewnianych kościołach w Binarowej i w Bliznem na malowidłach przedstawione są modlitwy Ojcze Nasz i Wierzę w Boga. Obejrzyjcie slajdy na lekcji religii (lub historii), porozmawiajcie o tym, jakie sceny przedstawiają, czego można się z nich dowiedzieć. Narysuj współczesną ilustrację jednego z przykazań, jednej z prawd wiary albo wybranej modlitwy.

Rzeźby solne

Kopania w Wieliczce słynie z fantastycznych komór, korytarzy i pięknych kryształów soli oraz z zachwycających dzieła rąk ludzkich – rzeźb wykonanych w soli. Poszukaj ilustracji w Internecie i spróbuj sam wykonać kopię jednej z rzeźb solnych. Wyrzeźb ją jednak nie w soli a w szarym mydle.

Skąd się wzięła sól w Wieliczce

Legendy mówią że dzięki świętej Kindze i jej pierścieniowi mamy w Polsce sól. Tymczasem tak naprawdę przed milionami lat rozciągało się tu morze, w którym powstawały kryształki soli. Spróbuj sam wyhodować kryształy soli z takiego niby morza (czyli nasyconego solą roztworu). Opisz i zilustruj zdjęciami swoje doświadczenie. Poszukaj dodatkowo zdjęć rozmaitych kryształów soli.

 Spacer w czasie

Cofnij się w czasie i wybierz się na wirtualny spacer po Rynku Krakowskim. Spotkaj postacie z przeszłości, z literatury, z legend np. Adama Mickiewicza, który zejdzie z pomnika, kupca średniowiecznego, który zaprasza Was do straganów w sukiennicach, uczestnika hołdu pruskiego, który właśnie opuszcza tę ceremonię i udaje się na ucztę. Może zagadacie z zaczarowanym koniem z dorożki? Może potrącą was mieszkańcy strwożeni napadem Tatarów? Miejcie oczy i uszy otwarte. Na krakowskim rynku dzieją się cuda. Opis spaceru musi się zmieścić na 2 kartkach A4.

Oferta dla każdego

Jako pracownik agencji turystycznej masz za zadanie przygotować oferty zwiedzania kopalni w Wieliczce dla różnych klientów: rodziny z trójką dzieci, wysportowanego młodzieńca, miłośnika sportów ekstremalnych oraz dla starszej pani, chorej na astmę. Korzystając ze strony internetowej kopalni przygotuj odpowiednie foldery z pełną informacją – atrakcje, godziny, ceny biletów, posiłek, pamiątki itp.

Krakowska szopka

W okresie Bożego Narodzenia w kamienicy Krzysztofory prezentowane są tradycyjne krakowskie szopki. Mali krakowiacy przez cały adwent pracowicie budują ze
styropianu, tektury, sreberka, plasteliny itp. szopkę krakowską wzorowaną na
krakowskiej architekturze. Zbuduj taką i Ty.

Kacper Ryx

Przeczytaj historyjkę kryminalną, którą Mariusz Wollny umieścił w realiach XVII wiecznego Krakowa. http://www.kacperryx.pl/zbrodnia-w-klasztorze/ Opisz i Ty przygodę z zagadką kryminalną, którą mógłby rozwiązać Kacper Ryx.

 Ile wierzchołków ma Babia Góra

Babia Góra to królowa Beskidów. Z masy solnej lub innego materiału przygotuj makietę tej pięknej góry. Zaznacz u jej podstawy pobliskie miejscowości, ukaż piętra roślinności, szlaki, schronisko na Markowych Szczawinach itp.

Pan Twardowski

Narysuj komiks przedstawiający przygody pana Twardowskiego, słynnego uczonego mieszkańca Krakowa.

Cracow, Krakau, Cracovie

Zabierz na spacer po Krakowie cudzoziemca przedstaw mu najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w jego języku. Możesz nakręcić film lub przygotować prezentację ze zdjęciami i nagranym własnym głosem.

 Bądź jak Noblistka

Kraków to miasto, w którym w XX wieku mieszkało najwięcej polskich Noblistów. Laureatka literackiej Nagrody Nobla tworzyła limeryki i lepieje.  Na wzór jej twórczości ułóż i Ty przynajmniej jedną z tych form literacko-plastycznych.

 Na krakowskim rynku

Przygotuj  fotoreportaż o Rynku Krakowskim, tym zabytkowym i tym współczesnym. Spróbuj uchwycić najbardziej charakterystyczne widoki ale poszukaj także zaskakujących ujęć. (20 wybranych zdjęć)

Zostań młodym architektem

Narysuj szkic fasady wybranego budynku (sfotografuj budynek z różnych stron i zrób zbliżenia detali; w domu wykonaj dokładny szkic, zwracając uwagę na detale)

Rynek okiem Krakusa

Na podstawie wywiadu lub wywiadów z kwiaciarką, fiakrem i innymi mieszkańcami Krakowa przygotuj własną relację (reportaż) z dzisiejszego rynku krakowskiego

 Na kalwaryjskich dróżkach

Przygotuj wystawę fotograficzną o kapliczkach w Kalwarii Zebrzydowskiej (zrób zdjęcia, wybierz najciekawsze i zaprojektuj ciekawą, efektowną ekspozycję)

 Komiks o Lolku z Wadowic

W formie komiksu przedstaw jakim kolegą, piłkarzem, uczniem, synem, młodym chłopakiem wierzącym w Boga był Karol Wojtyła, gdy mieszkał jeszcze w Wadowicach.

Pokaz mody królewskiej

Na Wawelu mieszkali polscy królowie i królowe. Przygotuj pokaz mody i zaproponuj stroje dla władców na różne okazje: strój ślubny, koronacja, podroż, strój bitewny, wizyty (u) innych władców, stroje dla dzieci itp. Zachowaj realia z epoki swojej pary królewskiej.

Wawelski poker

W kryptach wawelskich pochowani są polscy królowie. Jan Matejko namalował „Poczet królów polskich”, Ty zaprojektuj talię kart, w której umieścisz polskich królów, dopasowując „wartość” karty do władcy, tak aby najwyższe karty przedstawiały królów, których dokonania uznajesz za największe. W zasadach gry wytłumacz, skąd się bierze moc kart i z jakich konkretnych osiągnięć króla lub królowej wynika itp.
Pieskie życie

Nad Wisłą w Krakowie znajduje się pomnik psa Dżoka. Dowiedz się, jaka historia się z nim wiąże. Czy znasz inne przykłady psiej wierności. Czy może Twój pies kiedyś pomógł Ci, pocieszył czy w inny sposób okazał swoją miłość. Napisz list do Dżoka list z opisem takiej historii, uzupełnij go zdjęciem lub rysunkiem.

Kwiaty Wyspiańskiego

Obejrzyj freski na ścianach kościoła Franciszkanów w Krakowie i rozpoznaj jak najwięcej gatunków kwiatów, które je zdobią.  Przygotuj herbarium czyli  zbiór Twoich rysunków kwiatów w formie księgi. Oprócz kwiatów malowanych przez Wyspiańskiego dodaj kilka innych, równie dekoracyjnych, według własnego uznania. Nie zapomnij o podpisach
Witraż mariacki

Wśród witraży, które Józef Mehoffer zaprojektował do Kościoła Mariackiego, znajdź najładniejszy i wykonaj jego replikę (odtworzenie).

Artysta witrażysta

Wykonaj witraż z przeźroczystych bibułek lub innych materiałów według własnego projektu, inspirując się krakowskimi witrażami z przełomu XIX i XX wieku (Wyspiański, Mehoffer). Wykorzystaj do ozdoby roślinne motywy

Aplikacja Kraków

Fajnie jest zwiedzać miasto pod kierunkiem kogoś, kto pokaże niestandardowe miejsca. Zaproponuj miejsca w Krakowie, które znasz i lubisz (np. smaczny Kraków, Kraków do zabawy, Kraków Piłsudskiego, Kraków papieski) Przedstaw swój pomysł jako zrzuty z ekranu smartfona z taką aplikacją.

 Herby rycerstwa małopolskiego

Na bitwę grunwaldzką wyruszył hufiec rycerstwa małopolskiego. Każdy rycerz dumnie dzierżył swój herb. Miał go na zbroi, na tarczy, na kropierzu, na proporcu. Uszyj lub wydziergaj proporzec wybranego rycerza, dołącz informacje, jak się nazywa ten herb, jakie zawołanie jest z nim związane.

 Monety i banknoty niepodległościowe

Bardzo często ważne postacie i wydarzenia historyczne użyczają „twarzy” banknotom. Uhonoruj odzyskanie niepodległości zaprojektowaną przez Ciebie kolekcją monet i banknotów, odwołując się do wydarzeń historycznych: Legiony Polskie, bitwy o niepodległość, zasłużeni ludzie. Rangę osób i wydarzeń wyznaczy nominał.

 Niezwykłe skałki

W podkrakowskim krajobrazie wyróżniają się białe skałki i dolinki wyrzeźbione przez wodę w wapieniu. Przygotuj makietę przedstawiającą kilka podkrakowskich skałek  (np.:Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy, Rękawicę, Bramę Krakowską, Skałkę Wysoką itp.). Dla ukazania skali dodaj do makiety figurkę człowieka.

 Spojrzenie w głąb

W wapiennym podłożu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej woda wydrążyła wiele mniejszych i większych jaskiń. Przygotuj collage przedstawiający wnętrze jaskini, nacieki skalne i inne formy krasowe oraz mieszkańców, którzy zamieszkują te jaskinie (lub zamieszkiwali dawniej).

 Tajemniczy nietoperz

Nietoperz jest symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego a podkrakowskie jaskinie zamieszkuje kilkanaście jego gatunków. Poznaj się bliżej z tymi latającymi ssakami i przygotuj poster (plakat) o jego środowisku, pożywieniu, kryjówkach i niebezpieczeństwach, które mu grożą. Nie zapomnij o jego niezwykłym sposobie „patrzenia” na świat.

Pierwsi polscy olimpijczycy

Wykonaj podium (2D lub 3D), na którym przedstawisz sukcesy olimpijczyków Niepodległej Polski. Przy nazwiskach przedstaw też symbol dyscypliny, w której polscy sportowcy odnieśli sukces oraz informacje, gdzie miały miejsce zawody.

Skorzystaj ze strony: http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,102040.html

Małopolska trasa UNESCO

Narysuj mapkę przedstawiającą Szlak UNESCO w Małopolsce zaznaczając własnoręcznie narysowane szczegóły z poszczególnych miejsc: http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=malopolska-trasa-unesco

Łemkowie

Przygotuj samodzielnie plakat przedstawiający Łemków, ich zajęcia, kulturę, stroje, wyroby, charakterystyczne budowle. Sprawdź, na czym polegała akcja „Wisła” i dlaczego dziś Łemków można spotkać na Mazurach, koło Gorzowa Wielkopolskiego czy Zielonej Góry. Skorzystaj ze strony: http://www.mapakultury.pl/art,pl,-kultury,94750.html oraz http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/lemkowie/wspomnienia/zycie

 

Plik WORD: Małopolska zadania

ZADANIA Pomorze i Mazury

PLIK WORD: Pomorze zadania

Kategoria: Pomorze i Mazury

MAZURY I POMORZE

Prace z trzeciego obszaru prosimy oddać 12 grudnia 2017. Punktualność nagradzamy pięcioma punktami.

  1. „Gotyk na dotyk”
    Przygotuj makietę wybranego zamku krzyżackiego lub toruńskiej kamienicy mieszczańskiej (np. Krzywa Wieża). Staraj się zachować odpowiednie proporcje. Podkreśl szczególnie elementy gotyckie.
  2. „Narysuj mi Toruń”
    Narysuj komiks przedstawiający jedną z legend toruńskich. Pamiętaj, aby legenda miała w tle autentyczną architekturę toruńską.
  3. „Toruńskie pierniki”
    Przygotuj piękne pierniki według staropolskiej receptury. Sfotografuj je w świątecznej aranżacji i dostarcz zdjęcie w formacie A4 organizatorom.
  4. „Szpieg u Wielkiego Mistrza”
    Jest rok 1405 r.  a Ty znalazłaś/-eś się na zamku krzyżackim w Malborku. Szykuje się wojna. Będąc wiernym poddanym polskiego króla musisz przekazać mu wszystko co wiesz o zamku: system obronny,  rozmieszczenie pomieszczeń, liczba rycerzy, tajne przejścia, podsłuchy. Napisz tajny list do króla Władysława Jagiełły o tym, co się dzieje na zamku w Malborku.  Dodaj plany zamku.
  5. „Wiadomości wieczorne z 15 lipca 1410”
    Tę pracę możesz wykonać wspólnie z koleżankami lub kolegami. Nagrajcie migawkę z wydarzeń pod Grunwaldem, pokażcie dowódców i przełomowe momenty bitwy. W relacji postarajcie się o krótkie wywiady z bohaterami bitwy. Nagrajcie wydanie Wiadomości na płytkę CD.
  6. „Pokonaj Krzyżaków”
    Przygotuj grę planszową, przedstawiającą rozmieszczenie zamków krzyżackich na Pomorzu i Mazurach i  wymyśl reguły, które pozwolą stoczyć wojnę i uwolnić te ziemie od Krzyżaków. Pionki do gry powinny mieć formę figurek rycerzy polskich, litewskich lub krzyżackich. Spisz zasady gry i odniesienia historyczne.
  7. Pokonaj Krzyżaków – RPG
    Przygotuj poradnik dla mistrza gry oparty na faktach historycznych. Główna intryga gry dotyczyć ma pokonania Krzyżaków. Przygotuj karty postaci, które wcielą się w polskich, litewskich lub krzyżackich rycerzy.
  8. „Zlecenie od króla Prus”
    Jest początek XIX wieku. Jako kupiec stoisz przed nie lada problemem. Masz zamówienie na sosnę taborską, świetną do  budowy masztów okrętowych. Rosną one w okolicach Miłomłyna. Ale trzeba ją dostarczyć na statki czekające w Gdańsku. Jak przetransportować towary z Prus do Morza Bałtyckiego?  Przyjmij zlecenie i opisz jak Ci się to udało. Przedstaw mapę i XIX wieczne rozwiązanie problemu.
  9. „W krainie Olędrów”
    Wybierz się w wyobraźni na Żuławy Wiślane, do krainy holenderskich osadników. Dowiedz się kim byli Olędrzy, jakiego byli wyznania i dlaczego pojawili się w Polsce. Odszukaj ślady ich kultury: domy podcieniowe, kanały, pochylnie, kapliczki, wiatraki, przydrożne kapliczki. Efekty swojej wirtualnej podróży przedstaw w dowolnej formie (np. plakat, album, prezentacja, makieta osady,
    szkice z podróży)
  10. „Młody inżynier”
    Z klocków lego lub innych materiałów przygotuj makietę lub makiety urządzeń (śluzy, pochylnie) umożliwiających żeglugę Kanałem Elbląskim
  11. „Polska Amazonia”
    Jezioro Druzno to niezwykłe jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych. Przedstaw to jezioro i jego mieszkańców w dowolnej, bogato ilustrowanej formie.
  12. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”
    Co odkrył Kopernik? Jak wyglądał według niego Układ Słoneczny? Dlaczego było to tak ważne i niepokojące w tamtych czasach odkrycie? Napisz donos na niego do papieża, dołącz ilustracje jego teorii.
  13. „Zgaduj zgadula – co to za kula?”
    Dowiedz się, co Kopernik na warszawskim pomniku trzyma w ręku i zrób przybliżony model tego urządzenia (np. z drutu) i wyjaśnij do czego służyło.
  14. „Mówią wieki”
    Na podstawie wybranych artykułów z magazynu historycznego 2/2006 „Mówią wieki” przygotuj razem z grupą prezentację naukową na temat historii Torunia. Te pracę można wykonać w grupie, na informatyce..
  15. „Poduszka słodkich snów”
    Przygotuj pokrowiec na poduszkę, na którym wyhaftujesz lub przyszyjesz aplikacje wzorowane na gwiazdozbiorach. Dołącz  objaśnienia nazw gwiazdozbiorów.
  16. „Ciastek”
    Uszyj lub zrób na szydełku toruńska maskotkę. Będziesz mógł/a podarować ją na Święta wybranej osobie (najlepiej z torebką własnoręcznie upieczonych i ozdobionych pierniczków
  17. „Pudełko –baszta”

Pierniczki możesz też zapakować do własnoręcznie wykonanego pudełka w kształcie jednej z baszt lub bram toruńskich murów.

  1. „Pocztówki Kopernika”
    Mikołaj Kopernik nie pisał do rodziców, gdy studiował  i pracował poza rodzinnym Toruniem. Wyobraź sobie że wysyłał jednak pocztówki.  Narysuj kolekcję (min. 6) pocztówek z krótkimi tekstami, w których Mikołaj  Kopernik opisuje swoje sprawy, bieżące wydarzenia, obserwacje. Nie musisz pisać po łacinie
  2. „Kajka – poeta Mazur”

Michał Kajka mieszkał w Ogródku, był Mazurem, promował w XIX wieku język polski. Przeczytaj jego wiersze np. na stronie http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,434.html i spróbuj zilustrować je zdjęciami z mazurskich wakacji. Przygotuj plakat pt. Kajka – poeta Mazur

  1. Święta wariatka?

Dorota z Mątowów to jedyna polska stygmatyczka. Jej dość skomplikowane życie możesz poznać na Mapie Kultury: http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,20670.html, a potem wierszem – jak miała wypowiadać się sama Dorota -przedstaw jej życiorys.

  1. Przewodnik po twierdzy

Na ziemiach polskich okupowanych w XIX wieku przez trzech zaborców pozostało wiele twierdz i umocnień, które zbudowano zgodnie z ówczesna sztuka fortyfikacyjną. Część z nich został wykorzystana podczas Wielkiej Wojny. Obejrzyj twierdze Boyen http://gizycko.nowoczesnyurzad.pl/kulturaln-e-gizycko/przewodnik-po-twierdzy-boyen/ i przygotuj ilustrowany słownik architektury fortecznej, w którym wyjaśnisz słowa: mur Carnota, kaponiera, poterna, wał, przeciwwale, kopuła pancerna, kurtyna, narys bastionowy, rawelin, płaszcz, nasyp, majdan.

  1. „Ornitolog w ptasim raju”

Dolina Dolnej Wisły to ptasie królestwo. Wiele gatunków wychowuje tam młode a wędrujące ptaki znajdują tam schronienie. Przygotuj grę planszową, w której planszą będzie Dolina Dolnej Wisły a wśród wysepek, piaszczystych łach, starorzeczy i lasów łęgowych skrywać się będą dzicy mieszkańcy tej krainy. Pionki- ornitolodzy wyruszają na bezkrwawe łowy.

  1. „Rzeczny potwór”

W dolnym biegu Wisły można spotkać dziwne stwory – minogi. Dowiedz się co to za zwierzę i w czym przypomina potwora. Przygotuj mrożąca krew w żyłach fotorelację z równie sensacyjnym opisem, która nadała by się na pierwszą stronę tabloidu (takiej gazety, która lubi sensacje)

  1. Najniższy punkt w Polsce

Autorzy podręczników do przyrody i geografii niepokoją się sprzecznymi informacjami na temat najniżej położonego punktu w Polsce. Wyśledź najnowsze informacje na ten temat. Poszukaj wiadomości w podręcznikach, atlasie i w internecie. Zbierz wiadomości o tym jak bada się i poszukuje takich miejsc. Zanotuj skąd i z kiedy pochodzą znalezione informacje. Spróbuj dowiedzieć się czy najnowsze doniesienia zostały oficjalnie potwierdzone. Przedstaw aktualny stan wiedzy na ten temat.

 

Region drugi – Śląsk

DOKUMENT WORD: slask zadania

Region drugi – Śląsk

Termin oddawania prac upływa 8 listopada 2017.

  1. Chłop Rybka z Tarnowskich Gór

W 2017 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano kopalnie srebra z Tarnowskich Gór. Narysuj komiks na podstawie legendy o chłopie Rybce, przedstawiający, jak znaleziono srebro w tej okolicy. 

  1. Protestanci 2017

W Tarnowskich Górach na rynku stoi kościół protestancki. Kim są wierni, którzy modlą się w tym kościele? Dowiedz się dlaczego rok 2017 jest dla nich szczególnie ważny. Przygotuj ilustrowany informator o ewangelikach w Polsce. Co łączy, a co odróżnia katolików i ewangelików.  

Możesz posłuchać , co młodzi ewangelicy mówią o sobie na filmie Dzieci różnych bogów https://vod.tvp.pl/…/dzieci-roznych-bogow,protestantyzm,553847 

  1. Śląska kuchnia

Kuchnia śląska łączy potrawy górnicze (syte jedzenie), austriackie, czeskie, żydowskie i góralskie.  Poszukaj potraw z tej kuchni, maja niepowtarzalne nazwy. Zaproponuj rodzinie lub grupie koleżanek lub kolegów zabawę w przygotowanie dania śląskiego i przedstawcie relację filmową lub fotograficzną

  1. Górnik 

Dlaczego tych, co kopią w dół nazywa się górnikami zamiast dolnikami? Przygotuj ilustrowane objaśnienia terminów związanych z górnikami, kim byli gwarkowie, co dla górnika oznacza tunel, sztolnia, szyb, chodnik, pokład, zawał itp? Jak pozdrawiają się górnicy? 

  1. Patronka górników

Patronką górników jest św. Barbara. W każdej kopalni jest jej kaplica lub kapliczka. Górnicy rzeźbią jej figurki lub malują portrety.  Modlą się do niej przystępując do pracy, a wracając dziękują za ocalenie z niebezpieczeństw. Przygotuj plastyczny prezent ze św. Barbarą dla górnika 

  1. Podziemne skarby

Co wydobywano w kopalniach srebra w Tarnowskich Górach. Co to jest galena? Do czego wykorzystywano wydobyte kruszce. Przedstaw skarby Tarnowskich Gór w postaci plakatu  

  1. Wizyta w kopalni

Przygotuj folder reklamowy zachęcający do zwiedzenia kopalni srebra w Tarnowskich górach. Jak dojechać? Co można tam zobaczyć? Jak spędzić czas? Jakie inne atrakcje czekają nas w pobliżu? Przedstaw przynajmniej dwa wyjaśnienia, dlaczego PKP uruchomiło Srebrny Pociąg? 

  1. Średniowieczne miasto

W opisach i na planie Wrocławia odnajdź elementy średniowieczne: ratusz, pręgierz, połączone kamienice, jatki, katedra, kościół farny, studnia miejska, waga miejska, plac targowy. Sprawdź, czy Wrocław miał wtedy mury miejskie i czy Odrę można było przekroczyć po moście? Zaproponuj trasę spacerową po średniowiecznym mieście. Wskaż zabytki, które przetrwały w części lub w całości do naszych czasów.

  1. W pracowni kartografa

Burmistrz Wrocławia zlecił Ci trudną robotę. Musisz narysować plan Wrocławia. Postaraj się nadać dokumentowi średniowieczny charakter i przedstawić dawne budowle Wrocławia w ich średniowiecznej postaci.

  1. Zostań architektem krajobrazu

Park Mużakowski to wielki park w stylu angielskim na granicy polsko-niemieckiej. Obejrzyj w Internecie jego zdjęcia, sprawdź na czym polega styl angielski. Zaprojektuj ogród w stylu angielskim (ogród średniej wielkości, taki jak przy wielu domach jednorodzinnych)

  1. Mini panorama

We Wrocławiu znajduje się olbrzymie malowidło o długości 114 metrów i wysokości 5 metrów, przedstawiające jedną z bitew Powstania Kościuszkowskiego. Obejrzyj je w Internecie i, na kilku arkuszach szarego papieru, namaluj panoramę, najlepiej w kilkuosobowej grupie, przedstawiającą jakieś inne ważne wydarzenie

  1. Papieski pomnik.

We Wrocławiu stoi pomnik jednego z papieży i wcale nie jest to pomnik Jana Pawła II. Kto to jest? Co takiego zrobił ten dostojnik Kościoła dla Wrocławia? A co go łączy z Janem Pawłem II? Opisz to swoimi słowami i przedstaw w sposób ciekawy dla Twojej klasy.

  1. Z kamerą wśród zwierząt.

Przez lata we Wrocławskim ZOO kręcony był program przyrodniczy „Z kamerą wśród zwierząt”. Odszukaj informacje o tym programie i spróbuj znaleźć w Internecie (z pomocą rodziców) archiwalne programy. Nakręć filmik o swoim zwierzątku domowym (psie, kocie, rybkach, patyczaku) lub jednym ze zwierzątek szkolnych w stylu tego programu.

  1. Karkonoskie Eldorado*

Kim byli Walończycy, którzy już od XI wieku pracowali dla książąt piastowskich w rejonie Sudetów. Jakie skarby tu ich przywiodły. Wciel się w średniowiecznego przybysza i napisz bogato ilustrowany list do krewnych w Belgii, w którym opiszesz swoje znaleziska i pracę.

*Eldorado to legendarna kraina złota i bogactw.

  1. Skarby Karkonoszy

Sudety to miejsce, gdzie występuje największa w Polsce różnorodność minerałów. Przedstaw ich wygląd, pochodzenie i wykorzystanie w dowolnej formie, która wyda Ci się najciekawsza dla Twoich rówieśników: plakatu, gry planszowej, prezentacji, opisanej kolekcji itp.

  1. Happening

W latach 80-tych XX wieku na ulicach Wrocławia i innych miast Polski działała Pomarańczowa Alternatywa. Na czym polegały jej akcje? Co to jest happening? Zaprojektuj, zorganizuj i sfilmuj happening na szkolnym korytarzu.

  1. Polodowcowe kotły

Patrząc z lotu ptaka na Karkonosze uwagę przyciągają ukryte pomiędzy szczytami półkoliste zagłębienia z niebieskim oczkiem stawu. To kotły polodowcowe. Dowiedz się jak i kiedy powstały a następnie przygotuj przestrzenną makietę jednego z nich. Przedstaw także niezwykłą roślinność która tam występuje. Nie zapomnij o opisie

  1. Domowa drukarenka

We Wrocławiu powstał pierwszy drukowany tekst w języku polskim. Kiedy to było i co zawierał? Być może masz pieczątki z literkami (możesz też zrobić czcionki np z gumek) Za ich pomocą wydrukuj jedno zdanie na temat pierwszego druku po polsku.

  1. Nie tylko w Hollywood

W Polsce, w Karkonoszach kręcono sceny jednego z filmów o Narni. Który to film? Odnajdź te sceny na filmie, poszukaj zdjęć z tych miejsc. Wymyśl jaki inny film (istniejący lub nie), można by nakręcić w tej okolicy? Przygotuj ilustrowaną propozycję dla reżysera

  1. Ścieżki Ducha Gór

Niemcy nazywali go Rübezahlem, Czesi Krkonoszem a Polacy Liczyrzepą – Duch Gór może przeprowadzić się przez  Karkonosze i ukazać ich niezwykłe piękno. Przygotuj grę planszową opartą na legendach i najciekawszych miejscach Karkonoszy.

  1. Kryminał z historią w tle

Pod koniec XX wieku, w Środzie Śląskiej, podczas kopania fundamentów pod
współczesny bank, odkryto skarb średniowiecznego bankiera. Część kosztowności
udało się zabezpieczyć i znajdują się w Muzeum w Środzie Śląskiej, reszta
„rozeszła się” wśród  okolicznych mieszkańców.  Napisz opowieść
detektywistyczną
, w której nieoczekiwane odkrycie będzie osnową intrygi
kryminalnej.

  1. Powstania śląskie – makieta

Po I wojnie światowej trwały spory o Śląsk, który chcieli mieć w swoim państwie zarówno Niemcy, jak i Polacy. Doszło do walk zbrojnych przygotuj makietę jednej z bitew jednego z trzech powstań śląskich, np. bitwy o Górę św. Anny.

  1. .Odkrycie Jaskini Niedźwiedziej

Na Jaskinię Niedźwiedzią natrafiono w 1966 roku ale wciąż odkrywane są nowe korytarze i sale. Przedstaw historie tych odkryć i sama niezwykłą jaskinię w formie serii sensacyjnych notatek prasowych.

  1. Mieszkańcy Jaskini Niedźwiedziej

Przedstaw w formie plastycznej (graficznej lub przestrzennej) prehistorycznych mieszkańców Jaskini Niedźwiedziej

  1. Sensacje XX wieku – złoty pociąg

Podczas II wojny światowej Niemcy zbudowali w Walimiu, Rzeczce i pięciu innych miejscach podziemne miasta. Obejrzyj te konstrukcje, poczytaj przekazy i nakręć reportaż w stylu programów Bogusława Wołoszańskiego. Możesz w nim zawrzeć odkrywanie złotego pociągu i prezentację znajdujących się tam skarbów zrabowanych przez Niemców podczas II wojny.

  1. Śląski Gibraltar

Na Srebrnej Górze wybudowano w XVIII wieku fortyfikacje rozplanowane na trzech wzgórzach, zamykające dostęp do Śląska przez Przełęcz Srebrną. Odtwórz w makiecie naturalne warunki geograficzne i konstrukcje inżynierów militarnych z XVIII wieku.

  1. Logo wytwórni filmów animowanych

Stwórz animowane logo w stylu czołówki filmów Disneya, w którym wykorzystasz sylwetkę jednego z zamków śląskich np..: Książ, Moszna, Czocha, Głogówek itp.

  1. Kolekcja strojów dla księżnej Daisy

W śląskim zamku w Pszczynie mieszkała na przełomie XIX/XX księżna angielska Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, nazywana Daisy. Z błogosławieństwem królowej Anglii Wiktorii, poślubiła majętnego księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Księżna Daisy zasłynęła z działalności charytatywnej, opieki nad sierocińcami i szpitalami. Przygotuj kolekcje strojów z epoki: na bal charytatywny, do konnej jazdy, do wizyt w szpitalach polowych I Wojny Światowej lub w sierocińcach

  1. Poczet Piastów śląskich

Przez ponad 500 lat na Śląsku panowali Piastowie śląscy. Zostań Matejką tej rodziny i poznawszy historie św. Jadwigi, Henryka Brodatego, Henryka Pobożnego i innych książąt śląskich namaluj kolekcję portretów z historiami śląskimi (4-5 obrazów z wydarzeniami z epoki).

  1. Perła baroku

W Lubiążu znajduje się największe na świecie opactwo cystersów, perła śląskiego baroku. Przygotuj folder reklamujący to miejsce – nie dla turystów ale dla inwestora, który, gotowy uszanować miejsce, wyremontowałby je i przystosował do jakiegoś kulturalnego celu (np. festiwalu muzyki Wratislavia Cantans).

  1. Kościół Wikingów pod Śnieżką

Zostań dziennikarzem kulturalnym i przedstaw w swojej autorskiej gazetce sensacyjną historię przeniesienia Kościoła Vang z Norwegii pod Karkonosze. Zrelacjonuj skąd, jak i dlaczego się tu znalazł, narysuj konstrukcję i dekoracje kościoła słupowego. Twoich czytelników zainteresują wiadomości historyczne, ciekawostki oraz piękne ręczne ilustracje

  1. Manuskrypt henrykowski

W zakonie cystersów w Henrykowie znajduje się księga, w której po raz pierwszy zapisano tekst w języku polskim. Przygotuj kartę rękopisu z tym zdaniem, odpowiadającą wymogom epoki z inicjałem, iluminacją, marginesami.

  1. Niezwykłe konstrukcje architektonicznym

XIX wieczni konstruktorzy posiadali ogromne umiejętności inżynierskie. Nie
tylko wieża Eiffla w Paryżu jest tego dowodem. A w Polsce mamy już z XVII
wieku Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz XIX-wieczną Halę Stulecia we
Wrocławiu. Dowiedz się dlaczego te budowle są niezwykłe. Wykonaj model jednej
z tych budowli, wykorzystując dowolne materiały

  1. „Krasnoludki…są na świecie”

W latach 80-tych XX wieku na ulicach Wrocławia często pojawiały się krasnoludki. Sprawdź, skąd się wzięły i dlaczego, co mają wspólnego z kolorem pomarańczowym. Dowiedz się, gdzie w Warszawie zachował się taki krasnoludek i koniecznie się z nim sfotografuj. Obejrzyj krasnale, które kryją się do dziś na ulicach Wrocławia i zaprojektuj jeszcze jednego, który mógłby się tam znaleźć.

  1. Święta Żydówka

Święta Edyta Stein pochodzi z Wrocławia. Dowiedz się, jak wyglądało jej życie rodzinne. Jakie pamiątki mogły po niej zostać? Dokąd wyjechała? Co ważnego w życiu zrobiła? Co wydarzyło się w czasie II wojny światowej? Przeprowadź i zapisz wywiad ze świętą.

  1. Festung Breslau

Przez ok. 700 lat Wrocław nie należał do Polski. Pod koniec II wojny światowej we Wrocławiu, zamienionym na twierdzę zwaną Festung Breslau bronili się Niemcy przed Armią Czerwoną. Obrona twierdzy była bardzo dramatyczna, szczególnie dla ludności cywilnej. Poszukaj informacji na ten temat i narysuj komiks historyczny

  1. Sekrety młynarza

Skąd się bierze mąka? Jak się ją produkuje? Jak produkowano ją dawniej? Czym różni się od innych mąka wrocławska i kto ją wymyślił? Ujawnij sekrety młynarza w ciekawej, plastycznej formie

 

ZADANIA MAZOWIECKIE – 2017-09

Plik Word: Nowy Dokument programu Microsoft Word

 

OBSZAR PIERWSZY – MAZOWSZE

prace premiowane punktami za punktualność TRZEBA oddać 3 października 2017.

  1. Kurpiowski komiks

Kurpie to region, gdzie spotkać się można nie tylko z ciekawymi wzorami ludowymi, ale także z gwarą kurpiowską. Narysuj komiks ilustrujący kurpiowskie opowiadanie (w załączniku, na końcu). Wykorzystaj w ilustracjach charakterystyczne motywy kurpiowskie, a w dialogach kurpiowską gwarę.

  1. Bitwa warszawska

15 sierpnia 1920, tuż pod Warszawą rozegrała się bitwa, uznana za jedną z ważniejszych  bitew w historii świata. Dowiedz się, kogo powstrzymała wtedy Polska Armia i przygotuj makietę tej bitwy.

  1. Bitwa warszawska – pamiątki po latach

Odwiedź miejsca upamiętniające Bitwę Warszawską w Ossowie, Radzyminie, Wyszkowie i Mińsku Mazowieckim i przygotuj z wycieczki reportaż ilustrowany zdjęciami.

  1. Puzzle w stylu gotyku mazowieckiego

Na Mazowszu spotkać można wiele kościołów w stylu tzw. gotyku mazowieckiego (np. w Makowie Mazowieckiem, Przasnyszu, Czerwińsku). Na ich podstawie architekt Jan Zachwatowicz zaprojektował fasadę obudowywanej po wojnie Katedry Warszawskiej.

Poszukaj ilustracji tych kościołów i znajdź ich cechy wspólne. Z fotografii lub rysunków przygotuj puzzle, które można będzie składać na kilka sposobów i łączyć elementy różnych kościołów.

  1. Design kurpiowski

Przyjrzyj się plastycznym motywom folkloru kurpiowskiego np. w skansenie kurpiowskim w Nowogrodzie, Kadzidle, Wachu, Myszyńcu. Wykorzystaj je i przygotuj projekt kolekcji gadżetów w stylu folk: koszulki, czapki, torby, pokrowiec na komórkę, kubek, smycz do kluczy itp. Postaraj się przygotować na wystawę choć jeden element kolekcji. Zajrzyj na stronę http://folkstar.pl Design regionalny może być hitem!

  1. Wyprawa rowerowa śladami Kościuszki

Okolice bitwy pod Maciejowicami prowadzą w piękne ostępy leśne, gdzie można napotkać lipę, pod która odpoczywał Tadeusz Kościuszko, rzekę Okrzejkę forsowaną przez wojska rosyjskie. Przygotuj fotoreportaż z wyprawy. Możesz też zahaczyć o Farmę Iluzji.

  1. Wiano królowej Bony

Jesteś, przeniesionym w czasie, sekretarzem królowej Bony. Władczyni ta otrzymała Mazowsze i zarządzała nim w bardzo nowoczesny i skuteczny sposób min. reformowała rolnictwo i rozbudowywała miasta . Sprawdź, co Mazowsze zawdzięcza królowej Bonie i przygotuj prezentację o dzisiejszym Mazowszu, która mogłaby zaciekawić królową. Pokaż, jak wyglądają obecnie miasta, wsie i pola uprawne

  1. Duchy na Mazowszu

Mazowieckie zamki skrywają nie jedną ponurą historię. Przygotuj scenariusz do filmu (na minimum 6 scen), oparty na jednej z niesamowitych mazowieckich legend. Możesz oprzeć się na opowieściach o zamkowych duchach (np z zamku w Liwie lub Czersku) albo na historii Pana Twardowskiego i jego lustra w Węgrowie.

  1. Mazowiecka sonda szkolna

Przygotuj listę 10-ciu najfajniejszych rzeczy na Mazowszu: np plaże nad Wisłą, wyciąg wakeboardowy, Centrum Nauki Kopernik, Farma Iluzji itp). Do każdego dodaj bardzo krótki opis (max. dwa zdania) i zdjęcie. Następnie przeprowadź ankietę w szkole, korzystając z pomocy wychowawcy i zaprezentuj jej wyniki.

  1. Szlak Książąt Mazowieckich

Przejrzyj w internecie stronę http://www.szlakksiazat.pl/. Po pierwsze dowiedz się, co to jest Szlak Ksiąząt Mazowieckich i dlaczego warto go poznać. Po drugie sprawdź, jakie imprezy odbędą się w najbliższym czasie na szlaku, w okolicach Warszawy. Po trzecie wybierz trzy ciekawe miejsca na szlaku, które chciałbyś odwiedzić. Wyniki swojej pracy przedstaw w postaci folderu, zachęcającego na wyprawę Szlakiem Książąt Mazowieckich.

  1. Urywki z mazowieckiej historii

Dowiedz się kim byli Książęta Mazowieccy i przedstaw najciekawsze fragmenty ich historii w postaci prezentacji lub plakatu.

Sprawdź np.: czego naprawdę dokonał Konrad Mazowiecki, w czym książę Janusz I Stary był podobny do Kazimierza Wielkiego, który z książąt mazowieckich walczył pod
Grunwaldem a który z nich chciał zostać królem, co umieli ostatni książęta mazowieccy i czy siostra Anna ich otruła?

Możesz skorzystać ze strony internetowej, podanej w poprzednim zadaniu

  1. Letnisko Otwock

Na przełomie XIX i XX wieku Otwock był popularnym miejscem letniego odpoczynku. Sprawdź, co ciekawego widziano w tej podwarszawskiej miejscowości i jacy sławni ludzie ją odwiedzali.

Przygotuj rysunkowy plan Otwocka z atrakcjami tamtych czasów. Dodaj rysunki lub zdjęcia zachowanych do dziś drewnianych willi budowanych w stylu świdermajer.

  1. Wydmy i bagna

W Puszczy Kampinoskiej sąsiadują ze sobą wydmy i bagna. Przygotuj makietę terenu i roślinności, która pokaże jak różne to środowiska. Wykorzystaj fotografie drzew i innych roślin.

  1. Łowicki szalik

Charakterystycznym motywem stroju łowickiego jest pasiak, wełniana tkanina w różnokolorowe pasy. Spróbuj zrobić na drutach lub na szydełku szalik w łowickich barwach .

  1. Mazowieckie wierzby

W krajobrazie Mazowsza wyróżniają się wierzby rosnące na miedzach, przy drogach i rowach. Przygotuj plakat z mazowiecką wierzbą w roli głównej.  Dowiedz się, skąd charakterystyczny jej kształt i do czego wykorzystywano wierzbowe gałęzie i witki. Sprawdź czy jej sylwetka pojawia się w sztuce, poszukaj artystycznych zdjęć i przyrodniczych ciekawostek.

  1. Galeria fotografii

Wybierz się na mazowiecki plener fotograficzny. Spośród zrobionych przez siebie zdjęć wybierz 5 najładniejszych i zaprezentuj je na wystawie na szkolnym korytarzu.

  1. Śladami łosia

Łoś jest królem Puszczy Kampinoskiej. Wyobraź sobie, że jesteś leśniczym, który tropi to wspaniałe zwierzę. W ilustrowanym dzienniku opisz i narysuj ślady, jakie po sobie zostawia, miejsca i pory dnia, gdzie można go spotkać, pokarm, jakiego szuka i inne informacje, które mogą Ci się przydać w trakcie tropienia.

  1. Łowickie pająki

Wewnątrz łowickich domów, pod sufitem wisiały często pająki – nie prawdziwe pająki, włochate i paskudne, ale kolorowe lekkie konstrukcje ze słomy, tkanin, papieru, ptasich piórek, nasion grochu i innych materiałów. Spróbuj wykonać taką plastyczną konstrukcję i udekorować nią sufit Twojej klasy

  1. Polska cola

Polskie firmy produkują bardzo fajne rzeczy. Czasem jednak zapatrzeni w zachodnie marki możemy przegapić coś dobrego na naszym rynku. Firma Dan z Szydłowca produkuje napój Mr. Dark, który smakuje jak cola. Dostępna jest wersja biała, czarna, złota i srebrna. Sprawdź na stronie firmy http://dan-napoje.pl Etykiety jednak niekoniecznie sugerują napój dobry dla dzieci. Zaprojektuj lepszą etykietę na butelkę polskiej coli, zachowując nazwę firmową napoju Mr. Dark.

  1. Zjedz jabłko

Na Mazowszu od czasów królowej Bony jest mnóstwo sadów, których zbiera się zdrowe, polskie jabłka. Okolice Grójca, Góry Kalwarii słyną z produkcji eksportowych jabłek. Ale w Polsce też warto jeść jabłka! Przygotuj menu jabłkowe na cały dzień. Jak wykorzystać jabłko do śniadania, obiadu, kolacji, na podwieczorek. Przygotuj potrawy jabłkowe i zrób zdjęcia całodziennego menu jabłkowego. Możesz nadać smakowite nazwy potrawom jabłkowymJ

  1. Jam jest dwór szlachecki

Wybierz się do dworku Ignacego Cieszkowskiego kasztelana liwskiego, we wsi Sucha http://www.sucha.podlasie.pl . Wczuj się w atmosferę modrzewiowego dworu szlacheckiego. Obejrzyj alkierz, portyk, zdobienia ścian i stropu. Pobiegnij do dawnej leśniczówki. Wsłuchaj się w opowieści dworu i napisz opowiadanie w tym klimacie. Może dotyczyć historycznych wydarzeń i ludzi np. wizyty króla Stanisława Augusta lub opisywać historię miłosną, która tu musiała się rozegrać, lub dotyczyć polowań lub bitew w okolicy.

Załącznik do zadania 1: Kurpiowskie opowiadanie

Dla gwary kurpiowskiej charakterystyczne jest zmiękczanie spółgłosek, posiada też wiele oryginalnych słów np.: Kurp to Kurpś, zamiast piwo mówi się psiwo, ofiara to osiara, miasto to mniasto, zaś kogut to psiejak.

Oto jedna  z opowieści Adama Chętnika, Kurpsia z urodzenia i popularyzatora Kurpiowszczyzny. Przeczytaj ją głośno. Ojciec mój, Ponie swec nad jego duso, pojechoł z koniami na paśniki, niedaleko rzeki. Ojciec mój puścili konie pod ziecor, a sam zagrzebali się w kope siana, bo było chłodnawo. Naraz ojciec zidzą: pandzi cos od boru. Psies nie psies. Konie jak zobocyły to stworzenei zaceny drałować, gdzie chtóren móg. Oho, zilki – pomyśleli ociec i wtulili się w siano jesce głambziej. A zilk, przyleciał pod som stóg, wloz na rozgrzebane siano i przywaluł ojcu nogi. Jak zilk mnie tu zwietrzy, to roztarmosi – pomyśleli ociec. A zilk zacon już na dobre zietrzyć, pascanke osieroć i morde w siano wtykać. Cuja ociec, co bandzie biedo i wzion się na stary sposób. Trzeba zilka przestroszyć. A chłop buł tangi i mocny, piersi mioł zdrowe, a głos jak na obśtalunek. Jak ociec nie nabierze pzietrza, jak nie usykuja gardziel i jak nie wrzasną przeraźliwie! A zilk, jakby go nie było; skocuł z siana, fajtnon pare kozłów i zdech ze strochu.