Nowy regulamin 2015

Plik do pobrania: REGULAMIN 2015

„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE  – czyli polskie dziedzictwo w Europie”

Projekt adresowany do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie, realizowany przy życzliwej współpracy rodziców i nauczycieli.

1.

Projekt europejski ma przybliżać uczniom klas IV-VI  dziedzictwo Polski w Europie, szczególnie wyjątkowe osiągnięcia kultury i natury wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO (rezygnujemy z zadań dla dzieci dotyczące Auschwitz-Birkenau). Na liście tej znajduje się  14 obszarów dziedzictwa,  w niektórych sytuacjach projekt będzie sugerował poznanie mniej znanych, a też ciekawych obiektów historycznych lub przyrodniczych, zwłaszcza w Warszawie i na Mazowszu. Systematyczne wykonywanie zadań prowadzi do zdobycia odznaki – Młody Polak w Europie, przyznawanej na uroczystościach związanych ze Świętem  Konstytucją 3 Maja..

2.

Projekty wykonywane przez uczniów mają za zadanie:

• rozbudzenie ciekawości i zainteresowanie bogactwem kulturowym i przyrodniczym swojego kraju,
  • rozwijanie ich umiejętności – (np. rozpoznawanie tego, co wyjątkowe kulturze polskiej, co wyróżnia ją w Europie, oprowadzanie w języku obcym po wybranych obiektach polskiego dziedzictwa,
  • trenowanie posługiwania się technikami informatycznym – poszukiwanie informacji i rozliczanie się z zadań umieszczonych na platformie informatycznej,
  • zdobywanie wiedzy w ciekawy sposób (gry miejskie, zwiedzanie i warsztaty),
  • ćwiczenie  umiejętności współpracy – grupowe zadania i integracja klasy wokół zadań projektu,
  • kształtowanie systematyczności  pracy (regularne wykonywanie zadań)

3.

Udział  w projekcie jest dobrowolny, ale niektóre z zadań (te, zgodne z podstawą programową) mogą zostać włączone przez nauczyciela jako forma realizacji programu jego przedmiotu

4.

W roku szkolnym 2015/2016 zadania projektowe w 6 obszarach geograficznych ogłaszane będą co miesiąc na stronie internetowej szkoły, w zakładce projekty. Podany zostanie też termin wykonania zadania. Prace oddane w terminie (wyznaczony jeden dzień), określonym dla każdego obszaru otrzymują 5 dodatkowych punktów. Termin ostateczny oddania prac upływa 25 kwietnia 2016 i dotyczy wszystkich obszarów.

5.

Część aktywności  może być realizowana na lekcjach przedmiotowych, część uczeń będzie realizował samodzielnie. Zadania są zróżnicowane pod względem trudności, formy i tematyki (makiety, przewodnik rowerowy, gra planszowa lub komputerowa, reportaż fotograficzny, sprawozdanie z wycieczki etc.)  Do organizacji wycieczek zaproszeni są też rodzice i opiekunowie ucznia, ale zadaniem dorosłych opiekunów jest tylko logistyka, prace projektowe uczniowie wykonują samodzielnie. Im więcej się przy tym nauczą, tym lepiej dla nich.

6.

Każda z aktywności będzie punktowana. Nauczyciel może wykorzystać punkty do wystawienia dodatkowych ocen ze swojego przedmiotu. Punkty dodatkowe za pracę w języku obcym przyznaje nauczyciel przedmiotowy po prezentacji pracy po angielsku lub niemiecku na lekcji.

Suma zdobytych punktów będzie podstawą  przyznania odznaki. Punkty zdobyte w jednym roku można zgłosić do odznaki lub przenieść na następny rok.

7.

Do zdobycia odznaki trzeba wykonać  samodzielnie przynajmniej jedno zadanie z każdego obszaru geograficznego oraz zdobyć:

• na złotą odznakę – 150 punktów oraz wykonać dobrze przynajmniej jedno zadanie w języku obcym
  • na srebrną odznakę – 110 punktów
  • na brązową odznakę –  80 punktów

8.

Zdobycie odznaki może być podstawą do uzyskania oceny celującej na koniec roku z historii lub przyrody, pod warunkiem wykonania co najmniej czterech prac z tematyki danego przedmiotu oraz wypracowania średniej z przedmiotu minimum 4,5.

9.

Przewidywany terminarz:

Miesiąc Obszar Geograficzny
wrzesień / październik 2015 Mazowsze
październik /listopad 2015 Śląsk
listopad/grudzień 2015 Mazury i Pomorze
styczeń/luty 2016 Małopolska
Marzec 2016 Wschodnie Rubieże
Kwiecień 2016 Warszawa

10.

Efekty prac są wywieszane na tablicy projektu oraz zamieszczane na stronie internetowej.

Warto uważnie wczytywać się i oglądać prace projektowe, gdyż na zakończenie przewidywany jest quiz z tematyki projektu.

Uroczyste zakończenie projektu i przyznanie odznaki Młody Polak w Europie nastąpi podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Nagrodą dla najbardziej zaangażowanych uczestników projektu oraz dla zwycięzców quizu jest wycieczka.