Zadania „Wschodnie rubieże”. Termin 15 marca 2014r.

Zadania „Wschodnie rubieże”. Termin 15 marca 2014r.

Na wschodnich rubieżach

1.    Miasto Arkad
Zamość został zaprojektowany w czasach renesansu jako miasto idealne. Bywa nazywany „Perłą Renesansu”, „Miastem Arkad” i „Padwą Północy”. Wykonaj makietę fragmentu Starego Miasta, która potwierdzi te określenia Zamościa. Wraz z makietą dostarcz do szkoły wyjaśnienie tych epitetów.

2.    Renesansowy spacer
Przygotuj stroje dla grupy kobiet i mężczyzn z dziećmi, w których mogliby wybrać się na spacer po renesansowym Zamościu. Zwróć uwagę, że w mieście tym mieszkali zarówno Polacy, Żydzi, jak i Ormianie. W strojach możesz wystąpić sam z kolegami albo rodzicami, możesz też ubrać lalki, Przygotuj sesję zdjęciową

3.    „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”
Te słowa kanclerza Jana Zamoyskiego zostały zapisane w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej. Szkołę można lubić lub nie, ale wychowaniem dzieci trzeba się zajmować. Zastanów się jak powinna wyglądać szkoła; jak najlepiej wychowywać dzieci i zaproponuj program szkoły oraz przedmioty, których warto uczyć i dlaczego. Pamiętaj, że z Twojej szkoły mają wyjść obywatele Polski, przyszli pracownicy, lekarze, politycy a także rodzice.

4.    Na mury!!!
Zamość otaczają wspaniałe fortyfikacje. Była to jedna z najważniejszych twierdz dawnej Rzeczpospolitej. Same wały nie obronią jednak miasta, potrzebna jest rozmaita broń, armaty itp. Przygotuj makietę fortyfikacji, do której dodasz ilustracje lub makiety broni renesansowej.

5.    Logo w 3D
Parki narodowe mają w swoim logo charakterystyczne zwierzęta. Wybierz jeden z symboli parków znajdujących się na wschodnich rubieżach Polski i przedstaw go w trójwymiarowej formie (maskotki, płaskorzeźby, figurki z modeliny itp.)

6.    Historia miłosna
Maria Kazimiera d’Arquien zwana królową Marysieńką zanim została żoną Jana Sobieskiego była żoną Jana Zamoyskiego. Napisz romantyczną historię jej życia.

7.    Strrraszne historie…
W dawnych pałacach, zamkach, klasztorach podziemiach wschodniej Polski grasują liczne duchy i straszydła. Wyśledź je i narysuj komiks o wybranym duchu np. Bieluchu z podziemi Kredowych Chełma.

8. Mieszkańcy kresów
Przed II wojną światową wschodnia Polska była zamieszkiwana przez ludność rozmaitych narodowości. Sprawdź, co znaczy termin mniejszości narodowe. Dowiedz się czy obecnie zamieszkują Polskę mniejszości narodowe, gdzie można spotkać przedstawicieli innych kultur i jakie ślady pozostały po nich z dawnych czasów. Przygotuj ilustrowany informator dla uczniów twojej klasy o mniejszościach narodowych na wschodzie Polski. Dodaj stare zdjęcia i współczesne fotografie pamiątek, pozostałych po innych kulturach na ziemiach południowo-wschodniej Polski.

9.    Podglądanie żubrów (http://www.lasy.gov.pl/zubr)
Na stronie internetowej Lasów Państwowych kamera podgląda zwierzęta przy paśniku i karmniku w dzień i w nocy. Przeprowadź i opisz obserwacje o różnych porach dnia: wcześnie rano, w środku dnia po południu i późnym wieczorem. Spróbuj rozpoznać przynajmniej 5 zwierząt, które tam przychodzą. Zapisz godziny i czas trwania obserwacji, gatunki zwierząt i ich wygląd oraz opisz zachowanie zwierząt.

10.    Król puszczy
Sprawdź, co słowo reintrodukcja ma wspólnego z żubrem i przedstaw zawiłą historię tego zwierzęcia w formie plakatu.

11.    W kniei
Przygotuj bogato ilustrowaną prezentację wiosennych widoków Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańców z odgłosami zwierząt w tle. Komentarz wraz z wyjaśnieniem wszystkich obrazów i odgłosów powinien być zrobiony oddzielnie i dostarczony na osobnej kartce.

12.    Przeprawa przez bagna
Bagna i rozlewiska zajmowały niegdyś wielkie obszary na terenie Polski; dziś zostało ich niewiele między innymi w Poleskim, Biebrzańskim albo Narwiańskim Parku Narodowym. Wyobraź sobie, że cofnęłaś się w przeszłość i musisz przedrzeć się przez rozległe bagniska. Przygotuj grę planszową w której napotkasz niebezpieczeństwa, zwierzęta i rośliny bagien, Zadbaj o efektowną grafikę i bogate ilustracje bagiennego świata.

13.    W pogoni za dzikim koniem
Jeszcze w XVII po lesistych terenach wschodniej Polski galopowały dzikie konie zwane tarpanami. Co się z nimi stało? Czy ich potomków można jeszcze gdzieś spotkać? Zajrzyj do Zwierzyńca w Roztoczańskim Parku Narodowym, a wyniki swoich dociekań opracuj na plakacie.

14.     W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie – rebusy

Język polski bywa bardzo trudny dla cudzoziemców: chrzęści, szeleści, świszcze, można sobie połamać język. Pomóż cudzoziemcowi przekonać się do naszego języka i narysuj minimum piec rebusów z trudnymi słowami polskimi.

 

15.       Z patelnią i kamerą na wschodnich rubieżach

Nakręć odcinek programu kulinarnego, w którym na wzór Roberta Makłowicza będziesz przygotowywał kresowe potrawy. Zadbaj o scenerię.

 

16.       Leśno – bagienne memory

W Białowieskiej puszczy, wśród bagien Polesia i rozlewisk Biebrzy i Narwi, na pagórkach Roztocza i w dolinie Bugu mieszkają zwierzęta, których nie spotkasz w innych miejscach. Przygotuj memory z dzikimi mieszkańcami wschodnich terenów Polski.

Zadania Śląsk

Zadania  ŚLĄSK – termin 31 stycznia

Oto zadania z kolejnego obszaru: tym razem Śląsk czyli południowo-zachodnia Polska. Termin do 31 stycznia. Życzymy powodzenia

1. NIEZWYKŁE KONSTRUKCJE ARCHITEKTONICZNE
XIX wieczni konstruktorzy posiadali ogromne umiejętności inżynierskie. Nie
tylko wieża Eiffla w Paryżu jest tego dowodem. A w Polsce mamy już z XVII
wieku Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz XIX-wieczną Halę Stulecia we
Wrocławiu. Dowiedz się dlaczego te budowle są niezwykłe. Wykonaj model jednej
z tych budowli, wykorzystując dowolne materiały

2.    „Krasnoludki…są na świecie”
W latach 80-tych XX wieku na ulicach Wrocławia często pojawiały się krasnoludki. Sprawdź, skąd się wzięły i dlaczego, co mają wspólnego z kolorem pomarańczowym. Dowiedz się, gdzie w Warszawie zachował się taki krasnoludek i koniecznie się z nim sfotografuj. Obejrzyj krasnale, które kryją się do dziś na ulicach Wrocławia i zaprojektuj jeszcze jednego, który mógłby się tam znaleźć.

3.    Średniowieczne miasto
W opisach i na planie Wrocławia odnajdź elementy średniowieczne: ratusz, pręgierz, połączone kamienice, jatki, katedra, kościół farny, studnia miejska, waga miejska, plac targowy. Sprawdź, czy Wrocław miał wtedy mury miejskie i czy Odrę można było przekroczyć po moście? Zaproponuj trasę spacerową po średniowiecznym mieście. Wskaż zabytki, które przetrwały w części lub w całości do naszych czasów.

4.    W pracowni kartografa
Burmistrz Wrocławia zlecił Ci trudną robotę. Musisz narysować plan Wrocławia. Postaraj się nadać dokumentowi średniowieczny charakter i przedstawić dawne budowle Wrocławia w ich średniowiecznej postaci.

5.    Papieski pomnik
We Wrocławiu stoi pomnik jednego z papieży i wcale nie jest to pomnik Jana Pawła II. Kto to jest? Co takiego zrobił ten dostojnik Kościoła dla Wrocławia? Opisz to swoimi słowami w sposób zrozumiały dla Twojej klasy.

6.    Mini panorama
We Wrocławiu znajduje się olbrzymie malowidło o długości 114 metrów i wysokości 5 metrów, przedstawiające jedną z bitew Powstania Kościuszkowskiego. Obejrzyj je w Internecie i namaluj, najlepiej w kilkuosobowej grupie, jakieś inne ważne wydarzenie na kilku arkuszach szarego papieru.

7.    Święta Żydówka
Święta Edyta Stein pochodzi z Wrocławia. Dowiedz się, jak wyglądało jej życie rodzinne. Jakie pamiątki mogły po niej zostać? Dokąd wyjechała? Co ważnego w życiu zrobiła? Co wydarzyło się w czasie II wojny światowej? Przeprowadź i zapisz wywiad ze świętą.

8.    Festung Breslau
Przez ok. 700 lat Wrocław nie należał do Polski. Pod koniec II wojny światowej we Wrocławiu, zamienionym na twierdzę zwaną Festung Breslau bronili się Niemcy przed Armią Czerwoną. Obrona twierdzy była bardzo dramatyczna, szczególnie dla ludności cywilnej. Poszukaj informacji na ten temat i narysuj komiks historyczny

9.    Sekrety młynarza
Skąd się bierze mąka? Jak się ją produkuje? Jak produkowano ją dawniej? Czym różni się od innych mąka wrocławska i kto ją wymyślił? Ujawnij sekrety młynarza w ciekawej, plastycznej formie

10.    Z kamerą wśród zwierząt
Przez lata we Wrocławskim ZOO kręcony był program przyrodniczy „Z kamerą wśród zwierząt”. Odszukaj informacje o tym programie i spróbuj znaleźć w Internecie (z pomocą rodziców) archiwalne programy. Nakręć filmik o swoim zwierzątku domowym (psie, kocie, rybkach, patyczaku) lub jednym ze zwierzątek szkolnych w stylu tego programu.

11.    Zostań architektem krajobrazu
Park Mużakowski to wielki park w stylu angielskim na granicy polsko-niemieckiej. Obejrzyj w Internecie jego zdjęcia, sprawdź na czym polega styl angielski. Zaprojektuj ogród w stylu angielskim (ogród średniej wielkości, taki jak przy wielu domach jednorodzinnych)

12.    Happening
W latach 80-tych XX wieku na ulicach Wrocławia i innych miast Polski działała Pomarańczowa Alternatywa. Na czym polegały jej akcje? Co to jest happening? Zaprojektuj, zorganizuj i sfilmuj happening na szkolnym korytarzu.

13.    Domowa drukarenka
We Wrocławiu powstał pierwszy drukowany tekst w języku polskim. Kiedy to było i co zawierał? Być może masz pieczątki z literkami (możesz też zrobić czcionki np z gumek) Za ich pomocą wydrukuj jedno zdanie na temat pierwszego druku po polsku.

14.    Nie tylko w Hollywood
W Polsce, w Karkonoszach kręcono sceny jednego z filmów o Narni. Który to film? Odnajdź te sceny na filmie, poszukaj zdjęć z tych miejsc. Wymyśl jaki inny film (istniejący lub nie), można by nakręcić w tej okolicy? Przygotuj ilustrowaną propozycję dla reżysera

15.    Ścieżki Ducha Gór
Niemcy nazywali go Rübezahlem, Czesi Krkonoszem a Polacy Liczyrzepą – Duch Gór może przeprowadzić się przez  Karkonosze i ukazać ich niezwykłe piękno. Przygotuj grę planszową opartą na legendach i najciekawszych miejscach Karkonoszy.

16.    Kryminał z historią w tle
Pod koniec XX wieku, w Środzie Śląskiej, podczas kopania fundamentów pod
współczesny bank, odkryto skarb średniowiecznego bankiera. Część kosztowności
udało się zabezpieczyć i znajdują się w Muzeum w Środzie Śląskiej, reszta
„rozeszła się” wśród  okolicznych mieszkańców.  Napisz opowieść
detektywistyczną, w której nieoczekiwane odkrycie będzie osnową intrygi
kryminalnej.

17.       Powstania śląskie – makieta

Po I wojnie światowej trwały spory o Śląsk, który chcieli mieć w swoim państwie zarówno Niemcy, jak i Polacy. Doszło do walk zbrojnych przygotuj makietę jednej z bitew jednego z trzech powstań śląskich, np. bitwy o Gore sw. Anny.

18. Sensacje XX wieku

Podczas II wojny światowej Nemy zbudowali w Walimiu, Rzeczce i pięciu innych miejscach podziemne miasta. Obejrzyj te konstrukcje, poczytaj przekazy i napisz swoja wersje scenariusza dla Bogusława Wołoszańskiego.